Aile Dizimi Nedir?

Aile dizimi sistematik bir terapi yöntemidir. Aile terapisi ve sistematik terapi yönteminde; terapiden yararlanan kişiler, aile içindeki ilişki ağını gün yüzüne çıkarmaktadır.

Grup şeklinde yapılabildiği gibi, bireysel olarak da yapılabilir. Grup şeklinde olan terapide, aile bireylerini farklı kişiler temsil ederken; bireysel terapide aile bireylerini levhalar temsil etmektedir.

Aile Dizimi Seansı Nasıl Gerçekleşir?

Aile dizimi seansı sırasında ilk olarak danışan kişinin iç temsiline göre ortam düzenlenmektedir. Yani seansı alan kişi, gruptaki diğer kişilere, aile bireylerinin görevlerini tanımlar.

Danışanın aile bireylerini temsil eden kişiler, oynayacakları rol hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Seans sırasında rollerine göre empati kurar ve bakış açılarını anlık olarak ne algılıyorlarsa o şekilde dışarı yansıtırlar.

Aile dizimi; seansı alan kişinin ailesinin ve gruptaki diğer kişilere olan duygularının yeni bir yansıması olarak gerçekleşir. Aile dizim ile kişinin aile içindeki kalıplarını ve bu kalıplar içinde hem kendi yaşamlarını hem de çocukları üzerindeki etkileri netleşir.

Aile Dizimi Seansları Ne Kadar Sürer?

Genel olarak aile dizimi seansları 1 – 2 saat veya biraz daha uzun sürebilir. Seansa başlamadan önce görüşmeler yapılır. Görüşmeler sonrası genogram oluşturulur. Genogram; farklı semboller kullanılma esasıyla, nesiller boyunca ilişkilerin, olayların ve aile dinamiklerinin oluşturduğu bir aile haritası olarak tanımlanır.

Aile dizimi; akşamları ya da bütün takımyıldız hafta sonları gerçekleştirilir. Seansın yapılabilmesi için gerekli olan aile üye sayısının sağlanması gerekir.

Aile Dizimi Ne Zaman Gerekli Olur?

Aile dizimi, her problem için geçerli bir terapi yöntemi değildir. Aile dizimi seansından yararlanmak için, herkesin özel bir sorusunun olması gerekir. Bunun için;

  • Tekrar eden suçlar, açıklanamayan krizler, yaşam hedeflerinin ayrılığı ve başarısız olunması
  • Mevcut aile sistemindeki inançlara dayalı olarak oluşan tıkanmaların olması
  • Bir türlü açıklanamayan suçluluk duygusu, pişmanlık duyguları
  • Aile içinde yaşanmış şüpheli olan ya da gerçekleşen travmalar
  • Açıklanamayan insan kaybı duyguları
  • Çocukların yerine getirilmeyen arzuları gibi durumlarda aile dizimi terapisi kullanmak gerekir.

Aile Dizimine Hazırlık Nasıl Yapılır?

Aile dizimine hazırlık aşaması için seansı alacak kişinin cevap bulmak için somut soruları olmalıdır. Mesela annesi ile olan gerginlikleri, maddi açıdan neden zorluk çektiği gibi sorular somut sorulardır.

Aile diziminde belirli konuya dahil olacak aile üyeleri bulunur. Seanslar ilerledikçe başka üyeler de seansa dahil olabilir. Aile dizimi seansında; anne, çocuk, kardeş, baba, teyze, hala, bazı durumlarda büyükanne ve büyükbaba bulunabilir.

Aile dizimi, psikoterapistler, ilaç uygulama izni olan kişiler ve eğitim almış koçlar tarafından uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir