Akciğerleri Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Koronavirüs salgını nedeniyle akciğerlerimizin sağlığı son dönemlerde daha öne çıktı. Virüsün bulaştığı kişilerin akciğerlerine yerleştiği ve hasar verdiği biliniyor. Bu durumda sigara içmeyen ve akciğeri temiz olanlar biraz daha şanslı. Ancak sigara içen, kötü akciğere sahip olan kişilerin tedavi süreci ve virüsle baş etme derecesi diğerlerine göre daha zor olduğu bilim insanları tarafından sıkça belirtiliyor. Hal böyle olunca, akciğerleri güçlendirme konusu bir adım öne çıkıyor.

Akciğerler Güçlenir mi?

Akciğerleri güçlendirme uzmanlar tarafından mercek altına alınarak bizlerle de paylaşılıyor. Özellikle göğüs hastalıkları uzmanları evde kendi yöntemlerimizle yapabileceğimiz bazı şeyler olduğunu, bunların akciğerleri bir nebze de olsa güçlendireceğini söylüyorlar. Akciğerin kapasitesi artırma amacındaki bu yöntemleri sizler için yazdık.

Akciğerleri Güçlendirme Nasıl Olur?

Akciğerleri güçlendirme ve solunum kalitesini artırma içi aşağıdaki yöntemleri siz de evinizde kolayca deneyebilirsiniz.

  • Büzük dudak solunumu olarak bilinen nefes alma şekli akciğerlerin solunum kapasitesini artırır. Önce burnunuzdan nefes alın. Dudaklarınızı ıslık çalar gibi iyice büzün. Nefesinizi dudaklarınızın arasından yavaş bir şekilde verin.
  • Bir yere uzanın ya da sandalyeye dik bir şekilde oturun. Burnunuzdan nefes alın ve karnınızı şişirin. Ağzınızdan yavaşça verin ve bu arada karın kaslarınızı kasarak içeri çekin.
  • Yoga yapmak doğru solunum yapmak için de faydalıdır. Yoga hareketleri solunum kaslarını kuvvetlendirir. Stresle mücadele etmek için de yoga iyi bir yoldur.
  • Günlük düzenli yürüyüşün akciğerleri güçlendirmek için yararlı olduğunu biliyoruz. Ancak evde kalmak durumunda olduğumuz bu dönemde kendimize evin içinde 5 dakika yürümek için zaman ayıralım. Bu 5 dakikada ne kadar yürüdüğümüzü adımsayar uygulaması ile ölçelim. Gün içinde aralıklarla aynısını yaparsak günün sonunda epeyce yol yürümüş olduğumuzu görürüz.

Karantinada Kilo Alımlarına Dikkat! Başlıklı yazımızı da okuyabilir ve bilgilenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir