Anne – Çocuk İlişkilerine Dair!

Bir çocuğun dünyaya gözlerini ilk açtığı andan itibaren ilk iletişime geçtiği kişi annesidir. Anne – çocuk ilişkisi diğer ilişkilere göre çok daha sağlamdır. Ancak her ilişki çeşidinde olduğu gibi bu ilişkilerde de kalite önemlidir. Bir annenin çocuğuyla kurduğu ilişki, ona bilerek ya da bilmeyerek öğrettikleri çocuğun tüm yaşamı boyunca kuracağı ilişkileri etkiler. Anneleriyle sevgi temelli, saygıya dayalı bir iletişim içinde olan çocuklar psikolojik olarak sağlıklı birer yetişkin birey olmaya adaydır.

Güven Veren Aile Ortamları Kurulmalı!

Çocuklar kendilerini iyi hissettikleri, sevildikleri ve sevmelerine izin verilen, saygı çerçevesinde, öz güvenli ve huzurlu bir ailede yetişirlerse; yaşamları boyunca ruhsal olarak diğerlerine göre daha az sorun yaşarlar. Bu nedenle anneler ve çocukları arasındaki ilişkinin kaliteli olması gerekir. Sevgi ve saygının yanı sıra yeterli şefkate de önem verilmesi esastır. Çünkü çocukların kendilerini en güvende hissetmeleri gereken yer aileleri, en çok güven duymaları gereken kişiler de anne ve babalarıdır. Güven veren aile ortamlarının kurulması çocukların ruhsal gereksinimidir.

Aile İçi Kuralları Dikkat!

Tüm bunların yanı sıra annesiyle iletişim halinde olan her çocuğun aile içinde bazı kuralların geçerli olduğunu da bilmesi gerekir. Bu kurallar, aslında yaşamının geri kalan alanlarının ve bölümünün de belirleyicisi olacaktır. Anneye düşen bebeklik çağından itibaren konuşarak anlatmak ve öğretmektir. Ancak unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise; örnek olmanın en etkili öğretme yöntemi olduğudur. Çocuklar gelişme çağında kendilerini bir birey olarak hissetmeye başladıklarında ilk örnek aldıkları kişiler babalarından daha çok zaman geçirdikleri anneleridir. Kaygılı, stresli, inatlaşan, sürekli azarlayan, anlatmadan kızan bir anne, çocuğuyla iyi bir iletişim kuramayacağı gibi onun diğer insanlara olan güveninin de eksik olarak gelişmesine yol açar.

Sitemizde sizler için yayınlanan yazılardan biri olan Alışveriş Bağımlılığı için 10 Caydırıcı Yöntem! Konulu sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir