Bağışıklığı Güçlendiren Evde Yapılabilecek Egzersizler!

İşte yine bir bağışıklık sistemi yazısı… Koronavirüs salgını artarak ülkeye yayılırken, virüsten korunma yolları arasında sayılanların en önemlisinin sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirme olduğu artık herkes tarafından biliniyor.

Bağışıklık nasıl güçlenir diye merak edenler daha önce yayınladığımız Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir? Başlıklı sayfamızı okuyarak bilgilenebilirler.

Bağışıklığın Önemi Vurgulanıyor!

Uzmanlar sürekli yaptıkları açıklamalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için dikkat edilecekleri sıralıyorlar. Sağlıklı beslenme, düzenli ve kaliteli uyku, bol su içmek ve egzersiz yapmak dikkat edileceklerin başında geliyor.

Sağlıklı beslenme kuralları arasında bol vitaminli, antioksidan özelliği yüksek gıdalar tüketmek, beslenmemizde rengarenk yiyeceklere daha çok yer vermek gibi maddeler yer alıyor. Bu dönemde beslenmemiz adına yapılacak şey; hangi besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bilmek ve onlardan tüketmek…

Evde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Bir de düzenli olarak spor ve egzersiz yapma gerekliliği var ki; neredeyse hepimizin evde kaldığı bu dönemde bu biraz zor gibi görünüyor. Madem bu dönemde spor salonlarına gidemiyoruz veya açık havada spor yapamıyoruz; o zaman biz de evde bazı egzersizlerle bunu sağlayabiliriz. Bu hareketleri 15Er kez olmak üzere günde 3 kez yapmaya gayret edin.

İşte evde uygulanabilecek kolay egzersizler

  • Sırtüstü yatın. Dizlerinizi kıvırın ve ayak tabanlarınızı yere koyun. Kollarınız vücudunuzun yanında yere paralel olsun. Nefes verirken belinizi havaya kaldırın, alırken indirin. Sırtınız ve kalçalarınız bu harekette yere temas ediyor olmalı.
  • Ayaktayken vücudunuz dikleştirin ve ayaklarınızı açın. Sırtınız düz bir şekilde dizlerinizi bükün ve sandalyeye oturacakmış gibi eğilip kalkın.
  • Sırtüstü yere uzanın. Dirseklerinizle yerden destek alarak 90 derecelik açıyla durmaya çalışın. Bu sırada omuzlarınız da aynı hizada olsun. Bu hareketin püf noktası vücudunuzun başınızdan topuklarınıza kadar düz bir şekilde durması ve kalktığınızda 90 derece açı yapmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir