Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltımız Nasıl Çalışır?

Hayatına devam eden her bireyin sahip olduğu bir kavram olarak bilinen bilinçaltı ilk kez yüzyıllar önce Freud tarafından öne sürülmüştür. Bireyin doğduğundan itibaren kazandığı tüm alışkanlıklar bilinçaltına kaydolur. Bilinçaltı bu durumda kişinin alışkanlıklarını istemsiz bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Kişilerin yaşamının bilinçaltına göre şekillendiğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Bilinçaltı Nedir?

Günümüzde hala yapılan çalışmalar doğrultusunda “Bilinçaltı nedir?” sorusuna cevap aranır. Bilinçaltı kişinin istemsizce şeyler yapmasına neden olur. Bilinçaltı kişinin aklındakileri zihnine davet eder. Bilinçaltımız bizi ve yaşamımızı yönlendiren en önemli etkenlerden biridir. Normal şartlar altında kontrole edilmeden kendini gösterir. Ancak kişi istediği takdirde bilinçaltını kendisi de yönlendirebilir.

Bilinçaltımız Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

Bilinçaltımız yaşamımızdaki birçok alanı, olayı ve konuyu yakından ilgilendirir. Pozitif ve negatif düşüncelerimiz, çevreyle ve yakınlarımızla olan ilişkilerimiz, iş yaşamımız ve aile içi ilişkilerimiz bilinçaltımız tarafından etkilenir. Bilinçaltımızı bir bilgisayarın hafızasına benzetebiliriz. Sınırı olmayan bir depo olarak tanımlanabilen bu kavram kişinin yüzleşmek istemediklerini de barındırır. Geçmişte yaşanan travmalar, çeşitli alışkanlıklar ve istekler hepsi bilinçaltında kayıtlıdır. Kişinin bilinçaltındaki olumsuzlukların dışa vurmaması için bilinçaltını doğru yönlendirmek konusunu öğrenmesi gerekir.

Bilinçaltını Doğru Yönlendirmek Nasıl Olur?

Bilinçaltını doğru yönlendirmek için kişinin öncelikle diğer insanları dinlemeyi öğrenmesi gerekir. Kendisine mantıklı, pozitif ve doğru şeyleri telkin etmek için sadece kendi bildiğimizle değil, diğerlerinin fikirleriyle de değerlendirme yapmalıyız.

Kişilerin en çok etkilendiği faktörlerden biri çevresidir. Herkesin kendisi için en doğru ilişkileri kurması, doğru arkadaşlıklar edinmesi, kısacası sağlıklı bir çevre edinerek sağlıklı sosyal ilişkilerinin olması bilinçaltının negatif değil, pozitif şeylerle dolmasını sağlar.

Kişinin bilinçaltına bulunduğu telkinler nasıl düşündüğünü de etkiler. Bilinçaltınıza sürekli mantıklı ve pozitif düşünceler öğretirseniz, o da size gerektiğinde bunları sunar. Aksi halde bilinçaltınızın negatif yükü artar ve yaşamınızdaki yanlış adımlarınızın çoğalmasına neden olur.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 8 Püf Noktası başlıklı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir