Bir Bilgeden Ders! Mutluluğun Sırrı Nasıl Çözülür?

Mutluluğun sırrı konusu hemen hepimizin kafasını kurcalayan konulardan biridir. Kıssadan hisse niteliğindeki öğüt verici hikayeler bölümümüzün bugünkü yazısından aslında mutlu olmanın sırları konusunun yüzyıllardır merak edildiğini anlıyoruz. İşte hikayemiz…

Yaşlı Bilgeden Meraklı Gence Mutluluğun Sırrı Dersi

Geçmiş zamanlardan birinde bir genç mutluluğun sırrının nelerde olduğunu merak etmeye başlamış. Bu merak onu bir bilge arayışına itmiş. Aramış, taramış, sormuş, soruşturmuş ve sorduğu kişiler onu bu sorusuna cevap verecek bir bilge kişiye yönlendirmişler.

Ancak bu bilgi kişi, gencin ancak kırk gün yürüyerek ulaşabileceği bir köşkte yaşıyormuş. Meraklı genç üşenmemiş ve yola koyulmuş. Uzun bir yolculuğun sonunda aradığı bilgeye ulaşmış.

Genci karşılayan bilge kişi önce bir ziyafet sofrasında onu ağırlamış. Yemek yendikten sonra bilge, gence kendisinden ne istediğini sormuş.

Gencin cevabı uzun süredir hazırmış zaten… Bilgeye mutluluğun sırrı nedir öğrenmek istediğini, kendisine bunun ne olduğunu öğretmesini söylemiş. Bilge kişi bunun cevabının bir sır olduğunu ve gençle bu sırrı paylaşabileceğini söylemiş.

Sevinen genç bilgenin dediklerini yapmayı kabul etmiş.

Bilge, meraklı gencin eline bir tane kaşık tutuşturmuş. Kaşığın içine de iki damla yağ damlatmış. Sonra gençten bir isteğinin olduğunu söylemiş. Genç hemen isteği ne olursa olsun kabul edeceğini söylemiş.

Bilge, gençten elinde bu yağ olan kaşıkla köşkü gezmesini, ancak kaşığın içindeki yağı dökmemesi gerektiğini söylemiş. Köşkü gezerken kaşıktaki yağı dökerse onunla mutluluğun sırrını paylaşmayacağını da eklemiş.

Mutluluk sırlarını öğrenmek için yanıp tutuşan genç bu teklifi kabul ederek başlamış koskocaman, ihtişamlı köşkü gezmeye… Ancak aklında hep kaşıktaki yağ varmış ve gözünü kaşıktan bir türlü ayıramıyormuş. Köşkü gezmeyi sonunda bitirmiş ve bilgenin yanına dönmüş.

Bilge, gence sorular sormaya başlamış:

  • Salondaki Acem halılarını gördün mü?
  • Kütüphanemdeki şömineyi fark ettin mi?
  • Bahçedeki güllere bakıp koklayabildin mi?

Sorular karşısında utanan genç delikanlı bunların hiçbirini görmediğini söylemiş. Bilge bu cevap üzerine yine kaşık elinde olacak şekilde köşkü yeniden gezmesini ve bütün ayrıntılara dikkat etmesini söylemiş. Tabii kaşığın içinde yine yağ varmış…

Genç köşkü yeniden dolaşmış ve tüm harika ayrıntıları görmüş bu kez… Gelmiş ve bilgeye anlatmış. Bilge dinlemiş ve kaşıktaki yağın nerede olduğunu sormuş. Genç, köşkteki ayrıntılarla ilgilenirken kaşıktaki yağı döktüğünü fark etmiş.

Gence hayat dersi verme zamanının geldiğini anlayan bilge başlamış konuşmaya:

Mutluluğun sırrı dünyada bize sunulan bütün harikaları görmektedir. Ancak kaşıkta bulunan iki damla yağı da hiçbir zaman unutmadan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir