Bu Hikayeden Herkesin Payına Düşen Bir Şey Olabilir!

Bazı hikayeler vardır ki; eğer empatiyle düşünürsek mutlaka payımıza düşen bir şeyler bulabiliriz. Bu yazımızdaki hikaye de o türden… Ancak eğer kendimize dair bir ders çıkartabildiysek bunu mutlaka uygulamamız da gerekir. İşte günün kıssadan hisse hikayesi…

Genç bir evli çift evlerini değiştirerek yeni bir eve taşınmışlar. Yeni evlerinde camın önündeki masada kahvaltılarını yaparken karşıdaki komşunun balkona çamaşır astığını görmüşler. Kadın kocasına dönerek “Çamaşırları temiz yıkayamamış, yeterince beyaz değiller. Muhtemelen doğru deterjanı kullanmıyor.” Diye bir yorum yapmış.

Kadının bu yorumuna eşinden cevap gelmemiş ve kahvaltısına sessizce devam etmiş. Ancak kadın vazgeçmemiş ve komşusu her beyaz çamaşır astığında benzer yorumlarına devam etmiş. Artık komşusu, kadının gözünde çamaşır yıkamayı bilmeyen, beyaz çamaşırları yeterince beyaz olmayan biriymiş.

Aradan bir ay kadar bir zaman geçmiş. Bir gün yine bir kahvaltı sırasında kadının gözü karşı balkondaki çamaşırlara takılmış ve her zamankinden daha beyaz olduklarını görmüş. Kendince takdir etmeyi de bilen kadın kocasına dönmüş ve “Sonunda çamaşır yıkamayı öğrenmiş. Kesin birinden öğrendi. Kimden öğrendiğini merak ettim bak” demiş.

Şimdi sıra kocasına gelmiş konuşmak için… Çayından bir yudum almış ve karısını cevaplamış.

“Kadın çamaşır yıkamayı falan öğrenmedi. Sadece ben bu sabah senden erken kalkıp camı sildim…”

Çevremizdeki diğer insanları izlerken şahit olduklarımız tamamen bizim bakış açımızla şekillenir. Baktığımız pencere ne kadar temizse diğerlerini de o kadar temiz görebiliriz. Yargılamak ve eleştirmek için önce kendi penceremizi yani bakış açımızı temizlememiz gerekir. Kötü olanı gören gözleri iyi olanı görmeye yönlendirmek yaşamın mutluluk sırları arasındadır.

Diğer bir kıssadan hisse hikayemiz olan “Bir Bardak Su Değil, Göl Olman Gerekir!” sayfamızı da okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir