Çocukların Okuldaki Başarısında Anne Babaların Önemi

“Toplumun en küçük yapıtaşı ailedir” açıklaması ilkokuldan itibaren bizlere öğretilir. Bu öğretinin amacı çocukluk yaşlarından itibaren bireylere güçlü ve sağlıklı toplum bilincinin aşılanması amaçlanır. Sağlıklı toplumların oluşabilmesi için ailenin önemi büyüktür. Bu da aile bireylerinin ruh sağlığının, ilişkilerinin ve iletişimlerinin iyi olmasından geçer. Anne baba arasındaki ilişkiler çocukların ruh sağlığını doğrudan etkiler. Çocukların genel yaşamlarından, okul yaşamlarına kadar her şeyi etkileyen aile içi ilişkiler mutlaka en düzgün halde yürüyor olmalıdır.

Çocukların Okuldaki Başarısızlığında Ebeveynlerin Rolü Var mı?

Çocuklarımızın iyi bir eğitim alması, okulda başarılı olması her anne baba olarak isteğimizdir. Çocuğun okul başarısı anne babadan direkt etkilenir. Aile içinde yaşanan şiddet, iletişimsizlik, sürekli kavga hali, yetersiz ya da fazla sevgi, yetersiz ya da fazla ilgi çocuğun hem psikolojisini, hem gelecekteki yaşamını, hem de okuldaki başarısını olumsuz etkiler. Ebeveynlerin üzerinde her konuda olduğu gibi bu konuda da önemli görevler düşer.

Anne Babalar Çocuğun Başarısı için Neler Yapabilir?

Çocukların okuldaki başarısı için anne babaların rolünün ne olacağı, üzerlerine neler düştüğü ve neler yapabilecekleri sıklıkla merak edilir.

Bunların başında çocuğun okuldaki başarısının artması ve öğrenmesi isteği için telkin etmek gelir. Ancak bu telkinlerin doğru olması gerekir. Çocuğu motive etmeye çalışırken yanlış cümleler kurmak tam tersi etki de yapabilir. Örneğin “Başarmaktan başka şansın yok” yerine “başarırsan iyi olur, ama dünyanın sonu da değil” demek gibi…

Çocuğun moralini ve motivasyonunu önemsemek, hedeflerini kesinlikle küçümsememek aksine destek olmak, birlikte hedefler belirlemek ama çok müdahale etmemek, çocuğun aile içindeki sınırlarını ve sorumluluklarını net bir şekilde belirlemek, diğer çocuklarla kıyaslamamak, ders çalışma ortamındaki dikkat dağıtan faktörleri ortadan kaldırmak, okulda öğrendiklerini evde uygulamasına yardımcı olmak da önemli nokralardır.

Mutlu ve Çocuklu Evliliğin 5 Sırrı başlıklı yazımızdan da bu konuda faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir