Diyafragmatik Solunum ile Sağlıklı Günler

Diyafragmatik Solunum ile Sağlıklı Günler

Diyafragmatik solunum; nefes almamız için gerekli olan en önemli kas olan diyaframın güçlendirilmesi için yapılan solunum egzersizi olarak adlandırılır. Çoğu kişi karın solunumu ya da göbek solunumu olarak da adlandırmaktadır.

Birçok kişi hayatındaki stresi azaltmak, daha kaliteli yaşam sürmek ve sağlıklı olmak için bir takım nefes egzersizleri yapmaktadır. Böylece en sağlıklı şekilde meditasyon ya da rahatlama teknikleriyle, stres seviyesi düşürülmekte, kan basıncı düşmektedir.

Diyafragmatik Solunum Faydaları Nelerdir?

Diyafragmatik solunum ya da karın solunumu, uygulayan kişiye birçok faydalar sağlamaktadır. Diyafragmatik solunum faydaları konusundan bahsedecek olursak; oluşan semptomları daha kolay şekilde yönetmek için alternatif yardımcı meditasyonun da asıl merkezini, göbek solunumu ya da diyafragmatik solunum oluşturmaktadır.

 • Rahatlamaya yardımcı olur. Stresin zararlı etkilerini azaltır.
 • Kalp atış hızını düzenler.
 • Kan basıncının düşmesine destek olur.
 • Travma sonrası stres bozukluğu semptomlarıyla daha kolay başa çıkılır.
 • Vücudun yoğun egzersiz uygulamalarına daha kolay uyum sağlamasına olanak tanır.
 • Nefes hızını ayarlar ve vücut daha az enerji harcar.

Diyafragmatik solunumun yararı en fazla stresin azaltılmasında görülmektedir. Stres, bağışıklık sisteminin tam kapasiteyle çalışmasını engeller. Derin nefes egzersizleri, stresin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle KOAH hastaları için nefes egzersizleri yapmak, diyaframı güçlendirir ve nefesin iyileşmesine olanak tanır.

Diyafragmatik Solunum Esnasında Neler Yaşanır?

Diyafram, göğüs kafesinin dibinde, göğsün hemen altında bulunan solunum kasıdır. Nefes alınıp verildiğinde, akciğerlerdeki diyafram ve diğer solunum kasları kasılmaya başlar.

Kaburgalar arasındaki kaslar, diyaframın akciğerlere yeterli seviyede hava girmesine yardımcı olur ve göğüs kafesi yükselmeye başlar. Scalenes, küçük pektoralis, serratus anterior ve sternocleidomastoid kasları; kaburgaların ne derece hızlı olduğuna ne kadar hareket edeceğine ve akciğerler için ne kadar yer açmasına gerektiğine yardımcı olmaktadır.

Nefes Otonom Sinir Sistemine Nasıl Etki Eder?

Solunum, ANS olarak bilinen otonom sinir sisteminin bir parçasıdır. Otonom sistemi, bazı bedensel süreçlerin doğru şekilde işlemesini sağlamaktadır. Otonom sistemi;

 • Sindirim aşamalarından
 • Kişinin ne kadar sürede nefes almasından
 • Kiloyu etkileyen metabolik süreçten
 • Toplam vücut sıcaklığından
 • Kan basıncından sorumludur.

Sempatik ve parasempatik süreçler, otonom sistemin iki ana bileşenidir. Sempatik bileşen yukarıdaki süreçleri sürdürürken, parasempatik bileşenler, bunların olmasını engellemektedir. Yani sempatik tepkilerin kontrolünü yaparken, parasempatik günlük süreçleri yürütür. Derin nefes egzersizleri sayesinde otonom sinir süreçleri rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

Nefes egzersizleri çok çeşitlidir. Ancak her nefes egzersizi, herkes için uygun değildir. Bu yüzden nefes egzersizleri için bu konuda eğitimli ve uzman kişilerden destek alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir