Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir!

Uzman Psikolog Esra Ezmeci’nin kitaplarından olan “Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir!” adlı kitap son zamanlarda en çok beğenilenler listesinde yerini alıyor. Hayatı sorgulayan bu kitabın ana konusu karşımıza çıkan zorluklara karşı dirençli olmamız olarak açıklanabilir.

Yaşamın Bizden Neler Götüreceğini Bilebiliriz

Esra Ezmeci, Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir kitabında yaşanmamış bir hayatın oldukça üzücü olabileceğine dikkat çekiyor. Yaşamın bizlere neler getireceğini çoğu zaman bilemeyeceğimizi, ancak neleri bizden alıp götüreceğinin aslında bizim elimizde olduğunu vurguluyor. İnsanoğlunun yanlışlarının da, doğrularının da olabileceğini, başarılı olabildiği gibi, başarısız olmasının da çok normal olduğunu kitabında işleyen Ezmeci, sevdiğimiz, sevmediğimiz; yaptığımız her şey ile biraz daha büyüyüp geliştiğimizi söylüyor.

Hayatta Sevgiye Yer Açmak Gerek!

Kitapta bazı zamanlarda yaşadıklarımız nedeniyle canımızın beklediğimizden çok daha fazla acıyabileceği, ancak bu durumlarda hayata küsersek gelişimimizin ve büyümemizin duracağı anlatılıyor. İnsanın varlığının en önemli bölümünün hatalarından, yanlışlarından ders alması, deneyim kazanması ve bu sayede gelişmesi gerektiği anlatılıyor. Hayatta ilerlemek için deneyimler kazanmanın gerekli olduğu, bu deneyimlerin ise hatalar sayesinde kazanılabileceği vurgulanırken, diğer yandan hayatta mutlaka sevgiye de yer açmak gerektiğinin de altı çiziliyor.

Bir Daha Hiç Sevmeyecek miyim? 

Yanlış düşüncelerimizden birinin kötü deneyimler sonucunda bir daha hiç sevemeyecek, bir daha hiç hedeflerimize ulaşamayacak, yeni hayaller kuramayacak olduğumuzu düşünmemiz olduğu belirtiliyor. Halbuki; insanoğlu yaşadığı sürece yeniden sevebilir, hayal kurabilir ve hedefleri için çabalayabilir. Önemli olan hala nefes alabiliyor olmamızdır…

Sitemizde yer alan Mod Terapisi: Diğer Yollardan Gitmek adlı kitap tavsiyemizi de incelemenizi öneririz. Yazılarımızın tamamına ulaşmak için ana sayfadaki kategorilerimizde gezinebilir, keyifle okuyabileceğiniz sayfalara erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir