Ergen Danışmanlığı Nedir? Neleri Amaçlar?

Ergenlik adı verilen dönemde erkek ve kız çocuklarının özellikle aileleri ile iletişim sorunları yaşadığı bilinir. Aslında kişinin her yaşında kurduğu iletişim birbirinden farklıdır. Bebekler ağlayarak, çocuklar ellerini ve kollarını kullanarak, nesneleri kullanarak diğerleriyle iletişim kurmaya çalışırken yetişkinlerin en çok kullandığı iletişim şekli konuşmaktır. Ergen bireyler de konuşarak iletişimi seçebilecek iken bunu çeşitli etkilerden dolayı kendini içe kapatma, isyan etme, kendini değersiz hissetme şekline dönüştürürler. Ergen danışmanlığı eğitimlerinin esas amacı bu bireylerin sağlıklı iletişime yönlendirilmesinin sağlanmasıdır.

Ergen Bireyleri Bekleyen Görev ve Sorumluluklar

Ergenlik çağına girmiş gençleri birçok görev ve sorumluluk bekler. Bunlar bedenindeki değişikliklere adaptasyon ve ayak uydurma, ebeveynlerle yaşanan fikir ayrılıkları, kendi sosyal ağlarını oluşturmak zorunda olma, eğitim ve meslek ile ilgili hedefler belirleme ve bunlara odaklanma, cinsel kimliği anlama ve uyum aşaması olarak sıralanabilir. Çoğun ergen gencin en büyük sorunu tüm bunları kendisine ağır gelmesidir. Bunu kabul etmeseler de görevlerin ve sorumlulukların bir anda yaşamlarına girmesinden dolayı isyan etmeyi seçerek iletişimde başarısız olurlar. Ergen terapisi ve ergen danışmanlığı ile öncelikle sorunların tespiti ve bireye kabul ettirilmesi amaçlanır. Daha sonraki aşama ise ergen bireyin bunun geçici bir süreç olduğunu ve kendisinin de çabasıyla daha kolay atlatılabileceğini anlamasıdır.

Ergenlikte Ebeveynlerin de Görevleri Var mı?

Ergenlik çağında çocuğu her anne babaya düşen görevler de vardır. Bilinçli bir şekilde çocuk yetiştirmek için bunların neler olduğunun bilinmesi büyük önem taşır. Ergen danışmanlığı eğitimleri kapsamında genç bireyin yanı sıra annesi ve babası hatta gerekirse diğer yakına ile bireyleriyle de görüşülüp onlara da çeşitli öğretilerde bulunulur.

Kitap Okumanın Şaşırtıcı 10 Faydası başlıklı sayfamız da ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir