Ergenleri Anlama Kılavuzu

Uzman Psikolog Özgün Kızıldağ’ın kitabı Ergenleri Anlama Kılavuzu oldukça ses getiriyor. Kitabı aslında her anne babanın ve ergen gençlerle iletişim içinde olan yetişkinlerin okuması gerekiyor. Daha önce Çocukları Anlama Kılavuzu adlı kitabı yazan ve büyük ilgi gören Özgün Kızıldağ devam niteliğinde yazdığı Ergenleri Anlama Kılavuzu ile de yankı uyandırıyor. Ergenlik çağındaki genç bireylerin mercek altına alındığı kitapta yaşanmış hikayelerden yola çıkılıyor.

Kitapta Hangi Konular Ele Alınıyor?

Ergenleri Anlama Kılavuzu adlı kitapta örneklenenler yaşanmış olaylar… Bu olayların değerlendirilmesi neticesinde çözüm önerileri sunuluyor. Kitapta ergenlerle iletişim kuran diğer herkes için çözümler ve uygulamaları gereken bazı öneriler yer alıyor. Kardeşler arasında yaşananlar, kardeşlerin fiziksel ve psikolojik değişikliklere ayak uydurması, ergen bireylerin meslek seçimine karar verirken yetişkinlerle yaşadıkları kuşak çatışması, gençlerin risk almada ne kadar başarılı oldukları, derslerinde başarılı olup olmalarının nelere bağlı olduğu, anne baba iletişimi, arkadaş iletişimi gibi pek çok konu yer alıyor. Ergenleri Anlama Kılavuzu aslında yaşam içinde hızla değişen bireylerin değişim dünyasını anlayabilmek ve ayak uydurmak için anahtarlar sunuyor.

Ergenleri Anlama Kılavuzu Neden Okunmalı?

Uzman Psikolog Özgün Kızıldağ’ın Ergenleri Anlama Kılavuzu neden herkes tarafından okunmalı? İşin gerçeği sadece aile içinde bir ergen birey olamayanların da bu kitabı okuması gereklidir. Neden diye merak edenler için belirtmek gerekirse ergenlik çağındaki gençler sadece aile içi iletişimde değil genel olarak sosyal yaşamdaki iletişimde de başarısızlık yaşayabilir. Bu nedenle öğretmenleri başta olmak üzere, belki birlikte çalıştıkları kişiler, belki akrabalar, kısacası herkesin bu konuda fikir sahibi olmasında yarar var. Ayrıca çocuğu henüz ergenlik çağına gelmemiş olan ebeveynlerin de bu döneme hazırlıklı olmaları açısından Ergenleri Anlama Kılavuzu adlı kitabı okumalarında bilinçli anne babalar olabilmeleri için fayda vardır.

Ergen Danışmanlığı Nedir? Neleri Amaçlar? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir