Etkileyici Bir Gelin Kaynana Hikayesi!

Çok uzun yıllar önce güzel mi güzel bir genç kız sevdiği gençle evlenir. Evlendikten sonra kocası ve kocasının annesiyle aynı evde yaşamaya başlarlar. Ancak işler bir süre sonra hiç de yolunda gitmez. Gelinin kocasıyla sorunu yoktur. Ama kaynanasıyla fikir ayrılıklarına düşer ve geçinemezler. Sürekli kavga etmeye başlamışlardır. Kocası; annesinin ve karısının arasında kalmaktan bunalmıştır. Bu durum biraz daha devam ederse ilişkilerine de yansıyacaktır.

Gelin düşünür, taşınır ve sonunda kendince bir çözüm bulur. Çok eskiden tanıdığı bir baharatçı gelir aklına ve düşer yollara… Baharatçıya giderek kaynanasıyla olan sorununu baharatçıya anlatır. Yaşlı adam da kaynanası için bir zehir hazırlayabileceğini, bu karışımı her gün kaynanası için pişireceği yemeklere katarsa kısa sürede öleceğini, eve gidip hemen kadının en sevdiği yemelerden pişirmeye başlamasını söyler. Bunu kimsenin bilmemesi gerektiğini, bu yüzden de bu süre içinde kaynanasıyla arasını iyi tutmasını, ona çok iyi davranmasını da ister. Baharatçıya göre bu karışımın tam 3 ay yemeklere katılması gerekmektedir.

Gelin buna çok sevinir. Karışımı alarak mutlulukla eve döner ve kaynanasının en sevdiği yemekleri yapmaya daha o gün başlar. Bir yandan yemeklere karışımı ilave ederken, diğer yandan da kaynanasıyla arasını iyi tutmak için ona iyi davranır, sohbet eder ve ilgilenir. Tabii kaynanası da ona aynı şekilde davranmaya başlar ve araları beklenmedik bir şekilde düzelir. Gelin artık kaynanasının kötü biri olduğunu düşünmez, hatta onu sevmeye başlar.

Aradan epeyce zaman geçer ve gelin artık net olarak kaynanasını sevdiğini anlar. Ama kadın ölecektir…

Koşarak baharatçının yolunu bir kez daha tutar.

Ağlayarak olan biteni baharatçıya anlatır. Artık kaynanasının ölmesini istemediğini söyler.

Baharatçı gelinin bu hali karşısında gülmeye başlar ve der ki;

“Meraklanma kızım! Sana verdiği karışım zehir falan değildi, sadece vitaminlerden ibaretti. Kaynanan bırak ölmeyi daha da kuvvetlendi. Esas zehir ise kaynananla senin arandaydı. Ona iyi davranarak, onun da sana iyi davranmasını sağladın. Zehir yerini artık sevgiye bıraktı. Siz artık gelin – kaynana değil; ana – kız oldunuz… “

Sitemizdeki Konfüçyüs’ten Başarının Sırrını Öğreniyoruz! başlıklı hikayemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir