Evliliklerde Fedakarlık Gerekli mi?

Yakın geçmişte yapılan bir araştırma evliliklerde partnerine göre daha çok fedakarlıkta bulunanların kadınlar olduğunu ortaya koydu. Bu sonuç akıllara “Fedakarlık yapmak evlilikleri güçlendirir mi?” sorusunu akıllara getirdi.

Kadınlar Evlilikleri için Neler Yapıyor?

Kadınların evlilikleri için yaptıkları fedakarlıkların başında eşi için giyim tarzında değişiklik yapma, bazı şartlardan dolayı ayrı bir evde değil de eşinin ailesiyle birlikte oturmayı kabul etme, evde erkeğin üstlenmesi gereken sorumlulukları da üzerine alma, çalışıyor olsa dahi evle ve çocuklarla ilgili pek çok görevi yerine getirmek için çaba harcama geliyor. Kadınlar evlilikleri için ayrıca işlerinden vazgeçme, eğitim yaşamına ara verme ya da tamamen bırakma da yer alıyor.

Öğretilmiş Davranışların Etkisi

Peki, tüm bu fedakarlıklar bir evliliğin ayakta durması veya mükemmel bir şekilde yürümesi için yeterli mi? Elbette değil… Ancak kadınlar çoğu zaman öğretilmiş davranışlarla başladıkları evlilik yaşamlarında kendilerinden ödün verdiklerinin farkında bile olmadan belirsiz bir kabullenmişlik içinde olmaya devam ediyorlar. Uzmanlar bunun iki farklı nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Bir Süre Sonra Normalleşiyor

Birinci neden eşine olan sevgi, onu mutlu etme çabası ve evliliğine sahip çıkma içgüdüsü olarak açıklanıyor. Ortak bir yaşama adım atıldıktan sonra taraflardan biri sorumluluklarını yerine getirmekten yavaş yavaş vazgeçmeye başladığında, diğer taraf o sorumlulukları üstlenmeye başlıyor. Bu durum zamanla normale dönüşüyor ve olması gereken buymuş gibi yaşanmaya devam ediliyor.

“Aman Ağzımızın Tadı Kaçmasın!”

İkinci neden ise fedakarlıkların dozunun kaçtığı fark edilse dahi “Aman ağzımızın tadı kaçmasın” psikolojisi… Hele bir de çocuk varsa bu baskı daha da artıyor ve bu kez devreye çatışmalardan ve tartışmalardan kaçınmak adına üstlenilen ağır görevler de giriyor.

Paylaşarak Azaltmak Gerek!

Oysa ki, evlilikler ve diğer tüm ikili ilişkiler için olması gereken şey; görevlerin, sorumlulukların paylaşılarak azaltılması, yanı sıra bağların güçlenmesidir. Ayrıca çiftlerin birbirine sevgi, ilgi ve anlayışla yaklaşması zaten ortak paydada buluşmayı ve eğer bir fedakarlık yapılacaksa bunun karşılıklı olmasını sağlar.

Mutlu Bir Evlilik için Erkeklere Tavsiyeler başlıklı yazımızda bu konudan daha önce detaylı olarak bahsetmiştik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir