Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında karşılaştığımız problemlerden biri de farkında olmadan uzun süre güneşte kalmaktır. Bu durum yeterli koruma sağlanmazsa ciltte yanıklara neden olabilir. Özellikle hassas ciltlerin güneşe uzun süre maruz kaması güneş yanıklarına neden olur. Yaz aylarında güneş yanığı nasıl geçer sorusunun sıkça sorulması da bu yüzdendir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Sıcak havalarda deniz, kum ve güneş üçlüsü vazgeçilmezlerimizdendir. Uzun kış aylarından sonra yüzünü gösteren güneş kısa veya uzun süreli tatil planları yapılmasının da sinyallerini verir. Ancak tatilde uzun süre güneşte kalmak cilt rahatsızlıklarına neden olur. Güneş yanığı nasıl geçer diye soranlar için bazı püf noktaları yazımızın devamındadır. Güneşten yayılan zararlı ultraviyole ışınları ciltte kızarıklıkla başlayan hasarlara yol açar. Daha sonra şişmeler, su toplamalar baş gösterir. Güneş yanıkları en üst seviyesine 24 saat kadar sonra ulaşır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir? İşte cevapları…

  • Ilık su ile duş alın. Ilık su cildi yumuşatır ve canınız daha az yanar.
  • Duş aldığınız suya lavanta yağı ve karbonat gibi katkılar eklerseniz ısıyı düşürerek rahatlatıcı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.
  • Su toplayan güneş yanıklarına ekinezya çayı sürebilirsiniz. Soğuk ekinezya çayı iltihaplanmayı önler.
  • Güneşten yanan bölgelere soğuk salatalık dilimleri de uygulayabilirsiniz.
  • Bir poşetin içine koyacağınız buz parçaları ile kompres yapmak yanma hissini azaltacaktır.
  • Güneş yanıklarında sonradan iz kalmaması için zeytinyağından yararlanıldığı da halk arasında bilinenlerdendir. Zeytinyağının nemlendirici ve iyileştirici özelliğinden yararlanırken aynı zamanda cildinizi beslemiş de olursunuz.

Diğer yazılarımızdan biri olan Kiraz Diyeti Nasıl Yapılır? Kiraz Diyeti Zayıflatır mı? Başlıklı yazımızı da bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir