Hamilelik Psikolojisi Nedir? Ne Zaman Geçer?

Bir kadının yaşamının en özel anlarından biri doğum, en özel süreçlerinden biri de hamileliktir. Bu dönemde kadınlarda bedensel olarak gerçekleşen bazı değişiklikler psikolojilerini de etkiler. Hamilelik psikolojisi adı verilen kavramın ilk nedeni budur. Ayrıca farklı sebepler de vardır.

Hamilelik Psikolojisi Nedenleri Nelerdir?

Hamile kadınlar özellikle ilk çocuklarını doğuracakları zaman doğumdan sonra özel ve sosyal yaşamlarının köklü bir değişikliğe uğrayacağını bilirler. Doğum, bir bakıma onlar için bir dönüm noktası olacaktır. Bunu kendilerine dert edinen çoğu kadının psikolojisi hamilelik sürecinde bozulur. Doğum sonrası omuzlarına binecek olan ağır yük ve sorumluluklar, bir canın sorumluluğunu alacak olmak, bakımını üstlenecek olmak

Ayrıca bedensel olarak değişmesi onda artık beğenilmeyeceği hissi uyandırır.  Eşi tarafından da bu süreçte daha az beğenildiğini ve bunun böyle devam edeceğini düşünen hamile kadının psikolojisi bozulabilir.

Hamilelikte kadınlarda görülen hormonal değişiklikler de duygu durum değişikliklerine yol açar. Kadın daha hassas, duygusal, alıngan olur.

Hamile Kadınlara Nasıl Davranmak Gerek?

Hamile kadınların özellikle eşlerinin, daha sonra ailelerinin onlar her zamankinden daha özenli ve ilgili davranması gerekir. Psikolojisi bozulan kadınlar daha fazla ilgi görmek isterler. Daha fazla sevildiklerini hissetmek isterler. Bu süreçte beklediklerinin verilmesi hamileliği de, doğumu da stressiz geçirmelerini sağlar. Eşler ayrıca işler konusunda yardım etmek, market alışverişlerini üstlenmek, bebekle ilgili verilecek kararları birlikte vermek gibi görev paylaşımlarında da bulunmalıdır.

Hamilelik Psikolojisi Ne Zaman Geçer?

Hamilelik psikolojisi doğumdan sonraki 3 – 4 hafta içinde geçer. Birkaç ay sürdüğü de kimi kadınlarda gözlemlenir. Eğer bu durum devam eder ve geçmezse profesyonel yardım almakta fayda vardır.

Koronavirüsten Psikolojik Olarak Nasıl Korunabiliriz? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir