Herkes Kendi Cümlelerinin Karmasını Yaşar!

Zamanın birinde, bir köyde iki adam köyün bilgesinin karşısına çıkmışlar. Adamlardan biri diğerinden şikayetçiymiş ve bilgenin kendisine çözüm üretmesini istiyormuş.

Sözüne ve tecrübesine güvenilen bilge adam, iki köylüyü karşısına alarak sorunlarının ne olduğunu sormuş. Köylülerden biri, diğerini işaret ederek başlamış derdini anlatmaya…

Diğerinin çok dedikoducu biri olduğundan, yaptığı dedikoduların sadece kendisini değil, köyde pek çok kişiyi etkilediğinden, canlarını yaktığından bahsetmiş. Öteki adam yaptığından pişman görünüyormuş ve o da başlamış kendini savunmaya…

Dedikoducu köylü üzgün görüntüsüyle cevaplamış. Yaptıklarının, söylediklerinin hepsini geri aldığını söylemiş. Köyün bilgesi bu cevap üzerine gülümsemiş. Söylediklerini geri almasının hiçbir işe yaramayacağını söylemiş. Pişman köylüden ertesi sabah erkenden kuş tüyü yastığını da yanına alarak köy meydanında olmasını istemiş. Dedikoduyu yapan köylü şaşkın şaşkın bunu neden yapacağını sormuş. Bilgenin cevabı çok netmiş:

“Dediğimi yaparsan anlarsın!”

Ertesi gün olmuş ve iki adamla bilge köyün meydanında buluşmuşlar. Köyün bilgesi, yastığıyla gelen adamın eline bir makas vermiş ve kuş tüyü yastığı kesmesini, içindeki tüyleri çıkartmasını söylemiş. Köylü yastığı kesmiş ve çıkan tüyler rüzgarla birlikte havaya savrularak her tarafa dağılmış. Bilge, adama dönerek şimdi bütün tüyleri toplamasını ve yastığın içine geri koymasını söylemiş. Dedikoducu köylü yine şaşkınlığını gizleyemeyerek tüylerin her yere yayıldığını, toplamanın imkansız olduğunu belirtmiş.

Bu cevap üzerine bilgenin cevabı da gecikmemiş.

“İşte senin başkaları hakkında söylediğin sözlerin de nerelere, kimlere ulaştığını, ne gibi durumlara yol açtığını bilemezsin. Bu yüzden de “geri alıyorum” demekle hiçbir şeyi halledemezsin.”

Kurduğumuz her cümle, sarf ettiğimiz her söz o kadar önemlidir ki; bazen kimilerine umut olur, bazense tahmin bile edemeyeceğimiz sonuçlara yol açar. Aslında yaşam ağızdan çıkan sözlerden ibarettir. Herkes kendi cümlelerinin karmasını yaşar. Kişisel değişim sözcüklerimizi kontrol etmekten, olumluya yöneltmekten ve doğru kullanmaktan geçer.

Sitemizde yer alan Taksicinin Hikayesi Kulaklara Küpe Oluyor! Başlıklı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir