İlişkilerde Önce Sorunun Kaynağı Anlaşılmalı!

İnsan ilişkilerinin her türlüsü özen ve dikkat ister. İlişkileri sadece aralarında duygusal bağ olan kadın – erkek ilişkisi olarak düşünmemek gerekir. Sosyal ve özel yaşamımızda onlarca kişiyle iletişim halinde olduğumuz gerçeğinden yola çıkarak ilişkilerde yaşanan sorunların çözümünün de iletişimle çözüme ulaşabileceği sonucuna varabiliriz. İster aile içinde bireyler arasındaki ilişkiler olsun, ister komşuluk iş ilişkileri ya da iş arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz olsun, hepsinin temelinde aslında iletişimde yaşanan sorunlar yatar. Bu durum kadın – erkek ilişkilerinde de geçerlidir. Sorunun ne olduğunun anlaşılması çözüme giden yolu kısaltır. Uzmanlar tarafından verilen iletişim eğitimleri olarak da nitelenebilen çift terapileri önerilen ilk adımlardan biridir.

Bireyin Sevgi İhtiyacı Hiç Bitmez

İnsan doğasından dolayı sevgi ihtiyacı hiç bitmeyen bir varlıktır. Doğduğunda anne babasından sevgi bekleyen bir bebek, çocukluk döneminde etrafındakilerden gördüğü sevgiyle manevi dünyasını şekillendirir. Ergenlik döneminde bireylerde sevgi kabulü her ne kadar azalmış gibi görünse de; aslında çocukluktan gençliğe adım atma sürecinde de sevilme ihtiyacı devam eder. İsyankarlıkları, her şeyi kendilerinin en iyi bildiği düşünmeleri, ikinci kişilerden fikir ve öneri kabul etmemeleri ile bilinen ergen bireyler aileleri, sosyal çevreleri ve diğerleri ile genellikle iletişim sorunu yaşarlar. Bu sorunların kaynağının doğru tespiti ergen terapisi adı verilen profesyonel eğitimlerle belirlenebilir ve çözüme ulaştırılabilir.

İkinci Adım Sorunu Kabul Etmek

İkili ilişkilerde karşılaşılan iletişim sorunlarının alanında uzman kişiler tarafından tespit edilmesinden sonraki ikinci aşama danışanların sorunu kabul etmeleridir. Belirlenen sorunu kabul etmeyen ya da terapiye gönüllü olarak değil de birilerinin ısrarıyla gelen kişilerde çözüme ulaşmak hayli zordur. İmkansız olmasa da tedavi ve çözüm süreci uzar. Evliliklerde de aynı şey geçerlidir. Çiftlerden biri; diğerinin zorlamasıyla eğitimlere katılıyorsa tek taraflı evlilik terapileri yararlı olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir