İlişkilerin En Önemli Sorunlarından Biri: Haklı Olma İsteği!

Çiftler ikili ilişkilerin en önemli sorunlarından biri olan sürekli haklı olma isteğinin o ilişkiye ne denli zarar verdiğinin farkında olmazlar. Haklı olmak isteyen kişilerin esas istediği sürekli ilgi odağı olmaktır. Bu durum bir süre sonra karşı tarafta olumsuz etkiler yaratır.

İkili ilişkilerde bir tarafın devamlı haklı olma çabası içinde olması zaman içinde sorunlara yol açar. Haklılık çabası ilişkileri yıpratır. Peki, bu davranışın nedeni nedir?

Sürekli Haklılık Çabasının Nedeni Nedir?

Aslında her şey bebeklik ve çocukluk döneminden başlar. Kişi, bu dönemlerde çevresinde olup bitenleri kabullenmeyi öğrenir. Ergenlik döneminde ise sosyal yaşamda kabul görme kaygısından dolayı tam tersi davranışlar sergileyebilir. Yani çocukluk ve ergenlik dönemi kişilik oluşumlarında etkili iki dönemdir. Bir birey çocukluğunda diğer insanlarla yeterince iletişim içinde olmazsa; ergenlikte ve ilerleyen dönemlerde iletişim sorunları yaşaması muhtemeldir. Sağlıksız iletişimin sonucu olarak kendini kabul ettirme duygusu gelişir. Bu duygu ilişkilere sürekli haklı olma çabası olarak yansır.

İlişkilerde Bir Kazanan Yoktur!

İkili ilişkide kişinin kendisini koruma ve savunma ihtiyacı; karşısındakine karşı haklı çıkma isteği olarak ortaya çıkar. Bu isteğin devamlı olması neticesinde ise tartışmalar, çatışmalar, anlaşılamama, sürtüşmeler ve fikir uyuşmazlıkları kaçınılmaz olur. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey bir ilişkinin bir yarış olmadığı ve kazananının da olmayacağıdır. Sarsılan ilişkilerde samimiyet gerekliliği zaman içinde kaybolur. Bu da o ilişkinin bitmeye ya da zoraki sürmeye mahkum olduğu anlamına gelir.

Hafızada Eski Defterler Açılır!

Çiftlerin aklında geçmişte yaşanan sorunlar yer eder ve bundan kurtulmaları oldukça zordur. Yaşanan her tartışmada dile gelmese de; hafızada eski defterler açılır, güncel soruna eklenir ve duygusal değerlendirme yapılır. Zamanla hassasiyet, alınganlık, öfke ve beklentilerin karşılanmadığı düşünceleri oluşur. Çiftler birbirinden giderek uzaklaşır.

Sitemizde sizler için yayınladığımız ve faydalı olacağını düşündüğümüz yazılarımızdan biri olan Evliliklerde Fedakarlık Gerekli mi? Başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir