“İnsanın Anlam Arayışı”nı Okudunuz mu?

İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitap Viktor Emil Frank tarafından kaleme alındı. Kitabın ilk baskısı 2013 yılında yapıldı. 176 sayfadan oluşan İnsanın Anlam Arayışı başucu kitabı olma özelliğine sahip…

12 Milyondan Fazla Sattı

Kitabın yazarı Victor Emil Frankl 20. yüzyılın en önemli ve bilinen psikiyatristlerindendir. Yazarın İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabı 30’dan fazla dile çevrilmiş. Dünya genelinde 12 milyon adetten fazla satılmış. Frankl aynı zamanda logoterapinin de kurucusudur. Logoterapinin ilkelerini bu kitapta İkinci Dünya Savaşı esnasında bir toplama kampındaki tecrübelerle birleştirerek okuyucuya anlatır.

İkinci Dünya Savaşı’nda Bir Toplama Kampı

Viktor Emil Frankl tarafından anlatılan toplama kampı aslında okuyucunun kocaman bir hapishane olarak lanse ediliyor. Heidegger, Gasset ve Sarrtre gibi kişilerden bilinen düşünceler baz alınarak okuyucular varoluşun zorlu koşullarını keşfederek sorgulama yoluna gidiyorlar. Yazar tarafından İnsanın Anlam Arayışı kitabında insanın insan yapanın ne olduğu sorusu cevaplanmaya çalışılıyor.

İhtiyaç Duyduğumuz Şey Temel bir Değişim

İnsanın Anlam Arayışı adındaki kitapta aslında ihtiyaç duyulan şeyin yaşamımıza dair temel bir değişim olduğu vurgusu da yapılıyor. Yaşamdan beklentilerimizin çok da öneminin olmadığını, asıl önemli olanın yaşamın bizlerden ne beklediği olduğunu anlayabiliyoruz. Kitaba ve yazara göre önce bu beklentinin farkında olup, daha sonra çevremizde yaşama dair umudu olmayan kişiler bunu öğretmemiz gerekiyor.

Yaşamın Anlamını Sorgulamaktan Vazgeçin!

İnsanın Anlam Arayışı bir diğer anlatımla yaşamın anlamını sorgulamaktan vazgeçmeye yönlendiriyor. Bunu yerine kişinin kendini sorgulayan değil, her gün, her saat her dakika sorgulanan olarak düşünmesi gerekiyor. Kişinin mutlu bir yaşam sürmesinin meditasyon veya konuşmalardan değil, doğru davranışlar ve doğru yaşam şeklinden geçtiğini öğretiyor.

Gerçek anlamdaki yaşamın anlamı sorunlara etkin çözümler bulmaktan, herkesin üzerine düşen yaşamsal görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getirmekten geçiyor.

Sitede yer alan Panik Atakta! Mutlaka Okumalısınız! başlıklı yazımızı ve kitap önerimizi de okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir