Kaliteli Yaşamak Nedir? Nasıl Kaliteli Yaşanır?

Aslında her birimizin kaliteli yaşamdan anladığı farklıdır. Kimimiz için kaliteli yaşam çok para, kimimiz için sağlıklı olmak, kimimiz için ise kalabalık bir aile ve etkin sosyal yaşamdır.

Kaliteli yaşam aslında bunların bütünüdür. Çok paramız olsa, ama sağlığımız yerinde olmasa veya tek başımıza olsak; sevdiklerimiz, dostlarımız olmasa sahip olduklarımızın çok da bir anlamı kalmaz.

Yaşamımızı güzelleştirerek daha keyif alınabilir hale getirmek biraz da kendi elimizde olduğunu biliyor muyuz? Yoğun koşturmacaların içinde neleri atlıyoruz? Hangi küçük değişikliklerle yaşamımızdan daha fazla keyif alabiliriz? Neleri azaltmalı, çoğaltmalı ve tamamen bırakmalıyız?

Sizler için derledik…

Azaltmalıyız!

Yemeklerimizdeki tuzu, çaya attığımız şekeri, kullandığımız eşyaları, harcadığımız parayı, bomboş geçen zamanlarımızı, kafamıza taktıklarımızı, gözyaşlarımızı, dolaptaki kıyafetlerimizi, telefonda geçirdiğimiz zamanı, diğer kişilerden beklentilerimizi ve televizyon izlediğimiz zamanı azaltmalıyız.

Bırakmalıyız!

Çekingen olmayı, şikayet etmeyi, rezil olurum korkusundan yaşadığımız cesaretsizliğimizi, sürekli bahanelere sığınarak ertelemeyi, ben bunu yapamam diye düşünmeyi, başkaları için yaşamayı, olumsuz kelimeleri ve düşünceleri, ön yargılarımızı, sürekli somurtmayı, herkesi eleştirmeyi, başkalarının hataların düzeltmeye çalışmayı bırakmalıyız.

Çoğaltmalıyız!

Sevmelerimizi, gülümsemelerimizi, olumlu cümlelerimizi, olumlu düşüncelerimizi, şükür saatlerimizi, ayaklarımızın toprağa değdiği zamanları, rengarenk kıyafetlerimizi, sevdiğimiz müzikleri dinleme sıklığımızı, içtiğimiz suyu, çocuklarla geçirilen zamanları, teşekkür etmeyi, günaydını ve merhabayı, özür dilemeyi, kabullenmeyi, mazur görmeyi, alttan alıp affetmeyi, sevdiklerimize sevgimizi göstermeyi, istikrarlı olduklarımızı, güzel sözlerimizi, okuduğumuz kitap sayısını ve hayallerimizi çoğaltmalıyız.

Çocuğunuza Kendini İyi Hissettirmenin Yolları başlıklı yazımızda da faydalanabileceğiniz bilgiler yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir