Karantina Sürecinde Yaşlılarla İletişimde Kalmak

Bilindiği üzere koronavirüs salgını dolayısıyla 20 ile 65 yaş arasında olan herkese sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor. Bu süreçte çocuklarıyla yaşayan yaşlılar daha şanslı gibi görünüyor. Ancak bir de tek başına ya da karı – koca yaşayan 65 yaş üzerindekiler var.

Bazı Şeylerin Değerinin Farkına Varabildik mi?

Pandemi yani küresel salgın kapsamına alınan koronavirüs salgını aile bireylerinin aynı ev içinde yaşayanlarını da, ayrı evlerde yaşayanlarını da birbirine duygusal olarak daha çok bağladı. Bu süreçte biraz mutluluk oyunu oynamamamız gerekirse sevdiklerimizin değerini, sarılmanın, göz göze bakmanın, dokunmanın değeri çok daha iyi anlamış olmamız gerekiyor. Değerini anladıklarımızdan biri de yaşlılarımız…

Yaşlılara İlgimizi Artırma Vakti!

Kişiler belli bir yaştan sonra kendilerine olarak çocuklarının ve torunlarının sevgisini, varlığını yaşam amacı ediniyorlar. Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan uzakta olduğumuz yaşlı yakınlarımız varsa bu süreç onlara her zamankinden daha fazla ilgi gösterme zamanıdır. Zaten evlerde sıkılmış olanlar bir de ilgisiz kalırlarsa psikolojik olarak rahatsızlanma ihtimalleri oldukça yüksek…

Yaşlılar için Neler Yapabiliriz?

Yazının devamında yaşlılar için neler yapılabileceğini sıraladık. Ancak bunlar sadece kendi anne babamız için değil, tanıdığımız tüm yaşlılar için uygulanabilir.

  • Her zamankinden daha sık telefonla arayabilir, hatırlarını ve bir ihtiyaçlarının olmadığını sorabiliriz.
  • Günde birkaç kez görüntülü arama yaparak çocuklarını torunlarını görmelerini sağlayabiliriz.
  • Sevdiklerinin bir arada olduğu yazılı mesajlaşma grupları kurarak devamlı haber almalarını ve iletişimde kalmalarını sağlayabiliriz.
  • Bu durumun onları korumak için ve geçici olduğu, her şeyin yine eskisi gibi olacağını içeren konuşmalarla onları rahatlatabiliriz.
  • Belli bir yaşın üzerindekilerin çok fazla teknolojiyle alakaları olmadığı için görüntülü konuşma gibi bir alışkanlıkları da olmayabilir. Aynı evde olmadığımız büyüklerimizi önce telefonla arayarak istediğinde görüntülü arama yapması için neler yapması gerektiğini anlatabiliriz.
  • İzlemekten keyif alacaklarını düşündüğümüz filmleri araştırıp onlara bildirebiliriz.
  • Aynı apartmanda oturduğumuz yaşlıların bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sormamız da gerekir aslında… Kendimiz için markete giderken onların alışverişlerini de yapabiliriz

Koronavirüsten Psikolojik Olarak Nasıl Korunabiliriz? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir