Karantinada Kilo Alımlarına Dikkat!

Harward Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre evde canı sıkılan kişilerin yemek yapmaya ve yemek yemeye daha çok yöneldiği ortaya çıkmış. Hepimiz buna stresten daha çok yemek yediğimiz anlamını yükleriz. Koronavirüs sebebiyle evlerimize kapandığımız bu günlerde stres hormonlarımız bizi şeker ve yağ oranı içeren yiyeceklere yönlendirir. Bu dönemde kilo alımlarına da dikkat etmemiz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Vücudumuz Kendini Savunmaya Alıyor

Canımız sıkıldığında ve stresli olduğumuzda sinir sistemimiz böbreklerimize adrenalin üretimi için talimat verir. Biz de kendimizi mutfakta buluyor ve sık aralıklarla yemek yiyoruz. Stresli olma hali uzun süre devam ettiğinde vücudumuz motivasyonu artıran kortizol adlı hormonu üretmeye başlıyor. Stres hali geçmedikçe de bu hormon vücut tarafından üretilmeye devam ediyor.

Yemek Yemek Neden İlgimizi Çeker?

İnsanalrda olumlu duygular uyandıran aktivitelerden biri yemek yemektir. Yemek yiyen kişi kendini daha mutlu hisseder. Beynimiz bu mutluluğu algılar ve mutlu olma sebebi olarak yemek yemeyi belirler. Bir başka anlatımla beyin ve ruh arasındaki dengeyi böyle durumlarda yemek yemek sağlar. Bu nedenle sürekli yemek yeme isteğinde oluruz.

Peki, Neler Yapmamız Lazım?

Kilo almak demek normalde yenen yemek miktarından daha fazla yemek tüketmek demektir. Yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin artması da kilo alımına neden olur. Yani beynimizin mutlu olma sebebi olarak belirlediği yemek aktivitesi aslında bir süre sonra mutsuzluk sebebimiz olur. Abur cubur tüketerek kilo almak sağlık açısından en zararlı olan harekettir. Evde kaldığımız bu dönemde canımız her bir şeyler yemek istediğinde sağlıklı atıştırmalıklara, meyve ve sebze yemeklerine ve sağlıklı içeceklere yönelmek en doğrusu olacaktır. Zaten yapılan bütün açıklamalar da bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiği ile ilgili… Bol şeker ve yağ içeren besinlerle bunu sağlayamayacağımızı bilmemiz çok önemli…

Bir diğer sayfamız olan Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir? Konusundaki yazımız da bu dönemde faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir