Kendini ve Toplum Keşfetmek İsteyenlere!

Bu yazımızda kişisel ve toplumsal psikoloji üzerine yazılan pek çok psikoloji kitabı arasında öne çıkanlardan biri olan Carl Gustav Jung – Keşfedilmemiş Benlik’i ele alıyoruz. Bir diğer sayfamızda ise Sigmund Freud – Bilinçaltı ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Keşfedilmemiş Benlik – Carl Gustav Jung

Analitik psikolojinin kurucularından olan Carl Gustav Jung’un kült eserlerinden olan “Keşfedilmemiş Benlik” adlı kitapta insanlığın var oluşu boyunca zihnini kurcalayan düşüncelere ve gelecekler ilgili beklentilere değinilir. Keşfedilmemiş Benlik’te bilinçaltı ve bilinçdışı kavramları detaylı olarak ele alınır. Kitabın ana vurgusu kişinin kendisini iyi tanıması ve iyi analiz etmesi için bilinç dışı etkenleri göz ardı etmemesi üzerinedir.

Carl Gustav Jung, Keşfedilmemiş Benlik adındaki bu eserinde kişilerin psikolojilerinin, toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini de gözler önüne sererek, kişinin kendisinin yanı sıra çevresini tanımasının da önünü açar. Keşfetmek isteyenler tarafından mutlaka okunması gereken başucu kitapları arasında yer alır.

Keşfedilmemiş Benlik Neler Anlatır?

Carl Gustav Jung’un Keşfedilmemiş Benlik adlı kitabında yarınımızın bizler için neler hazırlayabileceğini sorgulamamız sağlanmaya çalışılır. Kitaba göre tüm insanlık çağlar boyunca kendine bu soruyu sormuştur. Fiziksel, siyasal ve ekonomik alanlardaki kaygı ve sıkıntılardan doğan gelecek beklentileri toplumsal endişe anlamına gelir. Bu endişeler çoğalarak pek çok ön görüyü de beraberinde getirir. Tarih boyunca değişik dönemlerde ortaya çıkan felaket senaryoları, kıyamet ön görüleri, birçok ütopya da bu sebeple yaşanmıştır.

Keşfedilmemiş Benlik bir yandan yazıldığı çağa göre betimlemeler yaparken, diğer yandan gelecek çağlarda insanlığı nelerin beklediği konusunda da aydınlatmayı amaçlar. Carl Gustav Jung, kitabıyla kişisel ve toplumsal psikolojiyi inceleyen önemli yazarlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir