Kırlangıca Geç Kalmak!

Hikaye bu ya; bir gün bir kırlangıç sürekli camının önünden geçtiği bir adama aşık olmuş.

Aşık kırlangıç eskisinden daha çok adamın penceresine gelir, içeriye bakarak onu izlermiş. Günler böyle geçerken aşık kırlangıç cesaretini toplamış ve adama aşkından bahsetmeye karar vermiş. Bir gün ona aşık olduğunu, sürekli pencereye gelerek onu gizlice izlediğini itiraf etmiş.

Adamın tepkisi aşık kırlangıcı üzmüş. Adam ona bir kuş olduğunu, insanlara aşık olamayacağını, saçmalamamasını söylemiş. Hemen buradan gitmesini isteyerek onu kovalamış.

Kırlangıç ertesi gün gene gelmiş ve adama yalvarmış. Onu anlamasını, aşkını kabul etmese de arkadaş olabileceklerini söylemiş, ancak adam yine aynı şekilde cevap vererek kırlangıcı kovalamış.

Üçüncü kez şansını deneyen kırlangıç bu kez havanın çok soğuk olduğunu, içeri almasını, yoksa soğuktan donacağını adama fısıldamış. Adamsa inatla kırlangıcın dediklerini ve çabasını önemsememiş. Kırlangıç aynı gün soğuk havadan dolayı sıcak ülkelere göç etmek zorunda kalacağını da söylemiş. Adam yine de kırlangıcı içeri almamış.

Çok üzülen aşık kırlangıç kafasını öne eğerek oradan uzaklaşmış.

Sonbahar bitmiş, kış gelmiş, Kış da bitmiş ve ilkbaharın sonunda yaza girerken adam kararını değiştirmiş, pişman olmuş. Kırlangıcı dinlemeye karar vermiş. Bu arada soğuk havalara da bitmiş ve yaz ayları gelmiş. Ama beklediği kırlangıç ortalarda yokmuş. Diğer kırlangıçlara sormuş ve cevap alamamış. Dönemin bilgelerinden birinden fikir almaya gitmiş. Bilgeye durumu anlatmış ve aldığı cevap karşısında pişmanlığı kat kat artmış bilge şu cevabı vermiş.

“Kırlangıçların ömrü altı aydır evlat!”

Hayat bazen gecikmeye, ertelemeye gelmez. Karşımıza çıkan fırsatlara ve insanlara belki de tam da o an şans vermemizin zamanıdır. Zamanında yakalanamayanlar için bir gün çok geç kalmış olabiliriz.

Bir diğer sayfamız olan Beyaz At Nefes Almıyor başlıklı yazımızdan da kendimize göre dersler çıkartabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir