Kitap Okumanın Şaşırtıcı 10 Faydası!

Kitap okumanın önemli olduğunu artık bilmeyenimiz yoktur. Kitap okumak kişinin bilgi birikiminin artmasını sağlamanın yanı sıra kişiliğini de olumlu yönde etkiler. Çok da bilinmeyen kitap okumanın faydaları bu yazımızda sizler için derlendi. Kitap okumak neden önemli sorunuza yazımızın devamından yanıt bulabilirsiniz. Kitaplar kategorimizde bulunan size önerdiğimiz kitaplar kişisel gelişim ve yaşama bakış açınızın olumluya dönüşmesi için özenle seçilmiş kitaplardır.

Kitap Okuyarak Sadece Bilgi mi Ediniriz?

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı, okuma yazmayı öğrendiklerinden itibaren kazandırılmalıdır. Bu bir motto olarak hepimiz tarafından bilinir. Ancak neden kitap okumalıyız diye birbirimize sorsak genel olarak daha çok bilgi edinmek için cevabını alırız. Fakat yapılan araştırmalar çocukluk çağından itibaren düzenli olarak kitap okuyan yetişkinlerin iş yaşamlarında, sosyal ve özel yaşamlarında, okumayanlara göre daha başarılı olduğunu ortaya koyar. Çocuklara kitap okumayı sevdirmek ebeveynlerin sorumluluğundadır. Ancak bu noktada belirmek gerekirse; öğretmek ve anlatmaktan çok gösterme yolunu seçmek çok daha etkili olacaktır. Çocuklar sürekli “kitap oku!” diyen bir anne – baba yerine; sürekli kitap okuyan anne babasını örnek alır.

Kitap Okumanın Az bilinen 10 Faydası!

  • Kitap okuyan bireylerin odaklanma konusundaki sıkıntıları ortadan zamanla kalkar. Görevlerini ve sorumluluklarını üstlenme yetileri gelişir.
  • Kitap okuyanlar hayattaki hedef ve amaçlarını daha net bir şekilde belirleyebilir, daha net ve kararlı fikirlere sahip olurlar.
  • Kitap okuma alışkanlığı olan bireyler zaman yönetimi ve planlama konusunda başarılıdır.
  • Yaşama farklı açılardan bakabilme alışkanlığı bol bol kitap okumakla edinilebilir.
  • Çocukluk çağlarında kitap okumaya başlayanlar ilerleyen dönemlerde konuşma ve yazma konularında başarılı olurlar.
  • Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.
  • Kitap okuyan bireylerin beyni okurken de çalıştığından zinde kalma süreleri daha fazladır.
  • Kitap okumak sınırsız bilgi birikimi ve donanım demektir.
  • Kitap okumak ruhumuzu dinlendirir, arındırır, stresten uzaklaştırır ve rahatlamamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir