Konfüçyüs’ten Başarının Sırrını Öğreniyoruz!

Ünlü düşünür, eğitimci, filozof ve yazar Konfüçyüs öğrencilerine ve diğer insanlara bir şeyler öğretmenin anlatmaktan çok gösterme yoluyla daha çok etki sağlayacağını bilirdi. Öğretmenin en doğru yolunun örneklerle anlatmak ve göstermek olduğunu bilen Konfüçyüs bir gün öğrencilerinin karşısına geçti.

Konfüçyüs’ün elinde bir vazo vardı. Vazoyu yukarı kaldırdığında öğrencileri diğer elinde de bir elma olduğunu gördüler. Öğretmenleri acaba onlardan ne isteyecekti?

Konfüçyüs öğrencilerinin merakla beklediklerini fark ediyordu. Vazoyu yavaşça elinden masaya bıraktı. Diğer elindeki elmayı da vazonun içine attı.

Elmayı Çıkartan Ona Sahip Olur! 

Öğrencilerine bu elmayı vazonun içinden kimin çıkartmak istediğini sordu. Elmayı çıkartan elmaya sahip olacaktı.

Öğrencilerden biri oldukça acıkmıştı ve o elmaya sahip olmak istiyordu. Elini havaya kaldırdı ve elmayı vazodan çıkartabileceğini söyledi. Konfüçyüs öğrencisine bunu yapması için izin verdi.

Genç öğrenci elini vazonun içine soktu ve elmayı yakaladı. Ancak elma elindeyken elini dışarı çıkartamıyordu. Birkaç kez daha denedi. Ama olmuyordu. Öğretmenine döndü ve elini çıkartamadığını söyledi.

Konfüçyüs öğrencisini elmayı bırakmazsa elini çıkartamayacağı şeklinde cevapladı. Ama genç çocuk elmayı bırakmak istemiyordu. Birkaç uğraştan sonra zorunlu olarak elmayı bıraktı ve elini de vazodan çıkartabildi.

Büyük Düşünürden Ders Zamanı! 

Ders verme sırası geldiğini anlayan Konfüçyüs vazoyu elinde aldı, ters çevirdi. Elma diğer elinin avucuna düştü. Sınıftaki herkes gülmeye başladı. Bu basit yöntemi düşünememiş olduklarına hayıflanarak tabii ki…

Konfüçyüs elmayı eliyle havaya kaldırdı. Bunu düşünebilmenin o kadar da basit bir şey olmadığını söyledi.

“Bazı durumlar vardır ki, bir şeyi bırakmanız gerektiğini bilirsiniz, ancak bırakma kararını vermek çok zordur. Eğer elinizde tuttuğunuz şey sizin sonuca ulaşmanıza engel oluyorsa bu durumda onu özgür bırakmalısınız. Bu kendinize de başarı yolunda yapacağınız bir iyiliktir.” Dedi.

Kişinin kendine dürüst davranması kuşkusuz hedeflerine ulaşmasının da en büyük adımıdır.

Kitap Okumanın Şaşırtıcı 10 Faydası başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir