Menengiç Tohumu Neye Yarar? Menengiç Tohumu Faydaları

Halk arasında “çitlembik” olarak da bilinen menengiç tohumu sadece kahve olmaktan öte yararlara sahiptir. Bu bitkinin meyvesi menengiç ağacında yetişir. Geçmiş çağlardan günümüze kadar alternatif tıpta kullanılan etkili bitkilerdendir. Menengiç tohumu faydaları geçmişten günümüze çok konuşulur. Kahvesi de sevilerek içilen menengiç tohumu neye yarar sorusu da bu bitkinin faydalarının bilinmesiyle yanıtlanır.

Menengiç Tohumu Neye Yarar?

Asya’nın batısı ve Akdeniz’de yetişen menengiç ağacının meyvesi olan çitlembik killi ve kireçli toprakları sever. Bu özelliğinden dolayı Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişir. Menengiç kahvesinin bu bölgeye ait olarak bilinmesi de buradan gelir. Bu ağaç bazı yörelerde çedene, menekiş, meniş, çıtlık ve çöğre gibi adlarla anılır. Menengiç ağaçlarının tohumları gibi yaprakları, kabukları,kökü ve meyvesi sağlık açısından pek çok yarar sağlar. Menengiç kahvesi olarak tüketilen bu bitkiden ayrıca turşu, baharat ve salata da yapılır. Hoş kokusundan dolayı tercih edilen sağlıklı bitkiler arasındadır. Ayrıca çitlembik meyveleri kurutularak da tüketilebilir. Bıttım sabunu yapımında ise yağı kullanılır. Menengiç tohumu faydaları içeriğinde yoğun oranda A ve C vitaminleri, kalsiyum, protein, potasyum, demir bulunmasına bağlıdır.

Menengiç Tohumu Faydaları

Menengiç tohumu faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir. Bu faydalar menengiç kahvesi tüketerek elde edilebilir.

  • Sindirim sistemi için yararlıdır. Midenin asit oranının dengelenmesini sağlar. Böylece hazmı kolaylaştırır.
  • Düzenli olarak tüketilirse metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu sayede kilo verimine yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminde yemeklerden sonra ortaya çıkan kasılma ve krampları önler.
  • Antiseptik özelliğinden dolayı vücudun virüslerle savaşma gücünü artırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren özelliğe sahiptir.
  • Menengiç kahvesinin telvesi cilde sürülürse yaraları iyileştirir. Sivilceleri ve lekeleri azaltır.

Sitemizde daha önce yayınladığımız Yazın Kolay Kilo Verdiren Besinler Hangileridir? Başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir