Minimalizm ile Yaşamınızı Kolaylaştırın!

Günümüzde yaşamın artık doğal hale gelen yoğun koşturmacası bireylere yüklenen stresi de artık yoğunlukta artırır. Yaşama ayak uydurabilmek için kişisel ve karşı taraflar kaynaklı beklentiler, sosyal yaşam, özel yaşam ve aile ilişkilerinde üstlenilen ağır sorumluluklar, iş yerinde yetiştirilmesi gereken görev ve sorumluluklar bireyleri fiziksel olarak yorduğu gibi zihinsel olarak da yorar. Bazı bireyler bu yorgun ve bitkin hallerinden kendi yöntemlerini belirleyerek uzaklaşabilirler. Bu yöntemlerden bazıları günün belirli saatlerinde sadece kendine zaman ayırmak, zihni dinlendirmek, açık havada kısa yürüyüşler, müzik dinlemek, meditasyon olarak çeşitlenebilir.

Minimalizm Nedir?

Ancak bazı bireyler bu yoğun tempodan doğan zihinsel yorgunluklarıyla nasıl baş edeceklerini çok da bilmezler. Bugün bu yöntemlerden biri olan minimalizm konusunu ele alıyoruz. Minimalizm nedir sorusu son dönemlerde pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Minimalizm ne demek sorusu en basit haliyle yaşam daha kolay hale getirmek amacıyla uygulanan bir yöntem olarak tanımlanabilir.

Temelini sadelikten alan minimalizm; uygulayıcıları yaşam alanlarını sadeleştirme yoluna giderek yaşamsal yüklerinin azalmasını sağlamaya çalışırlar. İlk olarak evdeki ya da ofisteki eşyalardan başlanır. Minimalizm nasıl uygulanır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Bunu yaşamdaki sorumlulukların, görevlerin ve yüklerin azaltılması izler.

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Hepimizin evinde mutlaka nadiren kullandığımız ya da belki hiç kullanmadığımız eşyalar vardır. bu eşyalarımızı ihtiyacı olan tanıdıklarımızla paylaşmak hem bizi mutlu edecek, hem başkalarını mutlu edecek, hem de yaşam alanlarımızı daha rahat ve ferah hale getirecektir.

Zihnimizde dolaşan gereksiz, bizi yoran ve fayda sağlamayan düşüncelerden uzaklaşmak, kendimizi daha faydalı şeyler düşünmeye telkin etmek işe yarayacaktır. Bu sayede gereksiz düşüncelere harcadığımız eforu gerekli ve faydalı olanlara harcayabiliriz.

Market, giyim, kozmetik, aksesuar gibi alışverişlerimiz yaşamımızda ve cüzdanımızda gereğinden fazla yer kaplıyorsa bunlar azaltmak hem bütçemizi, hem de zihnimizi rahatlatır. Bir mağazaya girdiğimizde aklımızda neler alacağımızı belirlemiş olmalı, bunlar haricinde bir şey almamaya özen göstermeliyiz.

Kullanmadığımız mutfak eşyalarını azaltmak da minimalizm nasıl uygulanır sorusunun yanıtlarından biridir. Böylece temizlik yaparken daha az vakit harcar, daha az yoruluruz.

Daha az yemek yemek ve sağlıklı beslenme konularını bir yaşam şekli haline getirmek bedenimize yapacağımız en büyük iyiliktir.

Giyim tarzımızı sadeleştirmek ve süs eşyalarımızı azaltmak da minimalizmin yollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir