Mutlu İlişkinin Sırrı Bu Kitapta!

Bugün Evlilik Terapisti Gary Chapman tarafından yazılan ve büyük ses getiren “5 Sevgi Dili” adlı kitaptan bahsedeceğiz.

Gary Chapman mutlu ve her iki taraf için de verimli olan bir ilişkinin sırlarını veriyor. Mutlu ilişkinin sırrı olarak da nitelenebilen 5 Sevgi Dili adlı kitabın mutlaka okunması gereken bir başucu kitabı olabileceği söylenebilir.

Boşanma Oranları Giderek Artıyor!

Günümüzde çiftlerin boşanma oranları bilindiği üzere her geçen gün daha da artıyor. Buna rağmen evlilik yine de hayatın vazgeçilmezlerinden olmaya devam ediyor. Aynı evde yaşamayan çiftlerin en büyük hayali birlikte yaşamaktır. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu olan evlilik aslında kimileri için zor, kimileri için kolaydır. Daha önce bir evlilik yapmış, mutlu ilişkinin sırrı nedir çözememiş ve mutsuz olan kişilerin de yeniden evlenmek gibi bir istekleri vardır. Aslında bunun temelinde insan doğasının en büyük duygusal ihtiyaçlarından olan sevgi bulunur. Evlilik kurumu da toplumlarda bireylerin sevgi ihtiyacının karşılanmasının bir yolu olarak bilinir. Mutlu evliliğin püf noktaları ya da mutlu ilişkinin sırrı konularına ışık tutan 5 Sevgi Dili okunmaya değer bir kitap olarak dikkat çekiyor.

Mutlu İlişkinin Sırrı Çözülebilir mi?

Kitapta Gary Chapman tarafından kitapta anlatılanlara göre mutlu ilişkinin sırrı dolasıyla da mutlu evliliğin sırrını çözmek mümkün…

Aşkla ve büyük hayallerle başlayan evliliklerde zaman içinde neler oluyor da sorunlar başlıyor? Aradan zaman geçtikçe evlilik terapisti arayışına giren çiftlerin aslında sorunları birkaç ana noktada toplanıyor. Bu noktalar genellikle aradaki aşkın bitmesi, artık çiftlerin birbirine birer yabancı gibi olduğu, artık birbirleriyle vakit geçirmekten hoşlanmadıkları ve artık birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamadıkları olarak dikkat çekiyor.

Sevgi Depolarımız Dolu Olmalı!

Her çocuğun içinde doğduğu andan itibaren bir sevgi ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çocukluk dönemlerinde anne baba tarafından karşılanır. Sevgiyle büyüyen çocuklarda bu eksiklik olmayacağından duygu depoları da dolu olur. Bireylerin sevgi depoları yeterince doldurulamadığında çocukken yaramaz olurlar. İlerleyen yaşlarda bu durum yanlış ilişkiler şeklinde kişinin yaşamına girer… Çocuklardaki gibi işleyen yetişkin kişilerin sevgi deposunun boş olması mutlu ilişkinin sırrı çözülememiş, düzgün gitmeyen ilişkilerde içine kapanıklık, yanlış davranışlar sergileme, sürekli eleştirme, istenmeyen sözler söyleme gibi şekillerde ortaya çıkar.

Gary Chapman Sevginin 5 Dili Olduğunu Söylüyor

Kitabında mutlu ilişkinin sırrı konusunda aydınlatan Gary Chapman; 5 farklı sevgili ve sevgi dili var olduğunu söylüyor.

Gary Chapman’in bahsettiği ilk sevgili çeşidi onay sözleri söyleyenler, takdir edenler ve sözlü olarak iltifat edenler…

Mutlu ilişkinin sırrı denince akla gelen diğer sevgili çeşidi Gary Chapman’a göre nitelikli bir ilişki yaşamayı tercih edenler… Bu kişiler partnerine odaklı yaşarlar ve onlarla birlikte bir şeyler yapmaktan büyük keyif alırlar.

5 Sevgi Dili kitabında bahsedilen diğer sevgili çeşidi partnerini aldığı hediyelerle mutlu etme yoluna gidenler… Bu kişiler için hediyeler önemlidir ve evliliklerinde yüzüklerini kesinlikle çıkartmazlar.

Sevgilisini sürekli mutlu etme çabasında olan kişiler Garry Chapman’ın kitabında anlattığı bir başka sevgili çeşidi… Bu kişiler eşlerine yemek yaparlar, sofra hazırlarlar, çocuklarının ihtiyaçlarıyla birebir ilgilenirler.

Fiziksel temas etmekten hoşlanan kişiler 5 Sevgi Dili adlı kitaptaki son sevgili çeşidi olarak göze çarpıyor. Bu kişiler öpüşmekten, sevgilisi ya da eşiyle el ele dolaşmaktan, sarılmaktan geri kalmazlar. Sevgiyi bu şekilde hisseder ve hissettirirler.

Sitedeki Kitaplar kategorisinden diğer kitaplara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir