Mutlu Olma Sanatı ile Mutlu Bir Yaşama İlk Adım!

Bertnard Russel’in “Mutlu Olma Sanatı” adlı kitabı ülkemizde Say Yayınları tarafından basıldı.  Yunus Sağlamtürk tarafından dilimize çevrilen kitap 192 sayfadan oluşuyor. Mutlu Olma Sanatı bir kişisel gelişim kitabı olmasının yanı sıra felsefe kitaplarının arasında da adını geçiriyor.

Mutlu Bir Yaşamın Şifreleri Veriliyor

Mutlu Olma Sanatı ile Bertnard Russel okuyucuya aslında iyi ve mutlu bir yaşam sürmenin şifrelerini veriyor. Kişisel gelişim kitaplarının genelinin esası da zaten budur. Ama bu kitap bundan daha fazlasını içeriyor denebilir. Yazara göre kişilerin mutluluğu diğer kişiler tarafından ellerinden alınabilecek bir şey değildir. Mutluluk sırlarının açıklandığı kitapta mutluluğun temel insan haklarından biri olmadığı vurgusu da yapılıyor.

Mutsuzluğunuzda Başkalarını Suçlamayın

Mutlu Olma Sanatı adlı kitapta kişinin kendi mutluluğunun kendi elinde olduğu ana tema olarak veriliyor. Mutsuz olanların, kendini sürekli mutsuz ve kötü hissedenlerin bunun nedenini başkalarında aramaması gerektiği aslında kitabın ana fikri olarak karşımıza çıkıyor. Russel’e göre mutsuzlukta başkalarını suçlayarak çözüme ulaşılmaz.

Hedefler Belirleyin ve Eğlenin

Bertnard Russsel mutsuz olanların bir diğerini suçlayarak değil, kendine hedefler belirleyerek bu sorundan kurtulabileceğinin altını çiziyor. Bu hedeflere uğraşmak için çaba sarf ederken bir yandan eğleniyor olmak da önemli… Kısacası mutluluk için herkes kendi mücadele etmeli ve başkalarından kendisini mutlu etmesini beklememeli…

Sosyal Yaşam Odaklanın

Mutlu Olma Sanatı kitabında yer alan bir diğer mutluluk şifresi de hedefler için verilen mutlu olma mücadelesinde kişinin iç dünyasına değil, sosyal yaşama daha çok odaklanması gerektiği…

Mutlu Olma Sanatı mutluluk vaat eden popüler bir felsefe kitabı olarak niteleniyor.

Sitemizde sizler için yayınladığımız içeriklerden olan bir diğer kitap tavsiyesi İnsanın Anlam Arayışını Okudunuz mu? Başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir