Mutlu Olmak için 10 Önemli Tavsiye!

Günümüzde “mutlu olamıyorum” diyen ve bu nedenle yaşamında büyük sorun yaşayanların sayısı hayli çoktur. Her ne kadar içinde bulunduğumuz çevredeki, özel ve sosyal yaşamımızdaki, iş yaşamımızdaki birçok problem kişilerin mutsuzluk sebebi olsa da; aslında çok klasik bir tabirle kendi mutluluğumuzun kendi elimizde olduğu söylenebilir.

Hayatın yoğun telaşı ve sorumlulukları, sürekli olarak bir yerlere ve bir şeylere yetişme koşturmacamız, ihtiyaçlarla doğru orantılı olarak maddi problemlerin gittikçe artması, iletişim halinde olduğumuz kişilerle yaşadığımız sorular gibi pek çok nedene bağlı olmak kaydıyla “ mutlu olamıyorum” ya da “nasıl mutlu olurum” sorguları da kişiler arasında ve internet ortamında çoğalıyor.

“Mutlu Olamıyorum!” mu Diyorsunuz?

Bazılarımız zaman içinde hiçbir şeyden keyif almaz, hiçbir şey yapmak istemez ve dolayısıyla mutlu olamaz hale gelirler. Bu durumla başa çıkmak için mutlu olmak için öneriler aşağıda sizler için sıralanmıştır. Ancak yine de işin içinden çıkamıyorsanız ve bu sorun devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir. Ayrıca kendimizi ikna etmemiz gereken önemli şeylerin başında mutluluğumuzun başkalarına, paraya ya da benzeri şeylere bağlı olmadığıdır. Siz de “mutlu olamıyorum” diyenlerdenseniz okumaya devam ediniz.

Mutluluğun 10 Önemli Püf Noktası

  • Yaşamınızı, alışkanlıklarınızı ve rutinlerinizi gözden geçirin. Uzaklaşmanız gerekenleri belirleyin ve derhal uzaklaşın.
  • Mutluluğunuzu başkalarına bağlamaktan vazgeçin. Diğerlerinin sizi mutlu etmesini beklemeyin, siz mutlu olmak için yollar bulun.
  • Öz eleştiri yeteneğiniz geliştirin. Kıskanç biri olup olmadığınıza dürüstçe cevap verin. Birilerinin yerinde olmak istediğiniz sonucuna varırsanız bu düşüncelerden sıyrılın. Oturup dert etmek yerine emek harcama yoluna gidin.
  • Sizi sevdiğinden emin olduğunuz kişilere kötü davranmaktan vazgeçin.
  • Sahip olmadıklarınıza üzülmek yerine, sahip olduklarınıza şükredin. Hayatınızda memnun olduklarınızın bir listesini yapın, sıklıkla okuyun ve değerlerini bilin.
  • Önce kendinizi, sonra diğerlerini olduğu gibi kabul etmeyi yaşam şekli haline getirin.
  • Eğer kendinizde değişiklik istediğiniz fiziksel ya da psikolojik olumsuzluklar varsa oturup beklemeyin, bir an önce harekete geçin.
  • Küs olduğunuz kişilerle barışın. Barışmasanız da kin tutmayın. Kin ve nefret bireylerin üzerinde büyük bir yüktür.
  • Yaşamınızda isteyip de yetişemediğiniz şeyler varsa bunları sorun etmeyin, zamana bırakın.
  • Her şeyden önce kendinize güvenin. Öz güveninizin yerinde olması çevrenizdekilerin de size güven duymasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir