NLP’de Etkili Zihin Kontrol Teknikleri

NLP; kişinin, yetenek ve becerilerinin açığa çıkartılarak, bunların daha da pekiştirilmesinde kullanılan, hedef odaklı ve yapıcı bir yöntemdir. NLP teknikleri; psikoloji, nöroloji, filoloji, sibernetik gibi bilimleri kullanarak; eğitimde, sağlıkta, ailede, satış ve pazarlamada, sporda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

NLP araştırmaları sonucu birçok bilgi elde edilir, teknik ve yöntem geliştirilir. Bu yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmeye yarar. Aynı zamanda hedeflere ve çözümlere ulaşmakta, geçirilen süreçte NLP teknikleri, başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Zihin Kontrol Teknikleri Nelerdir?

Zihin yasaları evrensel bir kuram içinde işler. Her şeyin bir nedeni ve etkisi bulunur. Mesela zihnin biyolojik doğası için EEG kullanılarak, zihin içindeki faaliyetler dışarıdan görülebilir. Böylece kişinin bilinç durumu, düşünce dalga yoğunlukları, zihin aktiviteleri, zihnin uyanıklık hali görülebilir.

 • Kişiye yakın dikkat
 • Bilinçli zihni ses tekniği
 • Çapa oluşturma, zihni süblime programlama tekniği
 • Etkili kelime kullanma tekniği
 • Bilinçaltı zihin programlama

Zihin kontrol teknikleri, uzman NLP profesyoneller tarafından gerçekleştirilir. NLP uzmanları, başkalarının zihinlerini kontrol etmek için bazı kontrol teknikleri kullanırlar.

Kişiye Yakın Dikkat Etme Tekniği

NLP uzmanları, kişilerin göz hareketlerini, sinir tiklerini, vücut temizliğini, vücut dilini gözlemleyerek, çıkan ipuçlarına dikkat etmektedirler. Kişilerin gösterdiği göz hareketlerini, kişilerin bilgiyi nasıl tanımladıklarını, belleklerine nasıl işlediklerini belirlemek için not edebilirler.

Göz hareketleri, her insanın kendine özgü ve alıştığı, kişinin bilinçsiz şekilde problemi nasıl gördüğüne ve nasıl işlediğine dair bilgiler vermektedir.

Bilinçli Zihni Ses Rulosuyla Aşma Tekniği

Zihin kontrol tekniklerinden biri olan bilinçli zihni ses rulosu ile aşma tekniği için, istenen nokta girilir. Bilinçli zihin, kişinin bilinçaltı zihnine sıçrayan tempolu bir yöntemdir. Buradaki amaç istenen kelimeyi tekdüze desenli stilde vurgulamaktır.

Çapa Oluşturarak Zihni Sublime Programlama Tekniği

NLP tekniklerinden biri olan çapa oluşturma sayesinde, sadece zihne dokunulur. Zihne dokunduktan sonra bilinçaltı programlanması yapılır. Çapa oluşturarak zihni süblime programlama tekniği sayesinde kişinin belirli duruma girmesi de kolaylaşmaktadır.

Etkili Kelime Kullanma Tekniği

NLP uzmanları normal gibi görünen ama daha açık ve izin veren belli kelime gruplarını kullanmaktadır. Duyularla daha fazla bağlantılı olan sıcak kelimeler daha açık kelimeler olarak algılanır.

Bunun yanında NLP uzmanları, düşünceleri kontrol altına alabilmek için etkili kelime tekniğini kullanırken, aynı zamanda belli belirsiz kelimeleri kullanabilirler.

Bilinçaltı Zihin Programlama Tekniği

Gizli hipnoz teknikleri kullanılarak bilinçaltı zihin programlama yapılabilir. Bu gizli hipnoz teknikleri insan zihnini çok daha fazla etki altına alabilirler. Bu durum zihnin, derinlemesine programlama gerektirecek aktiviteleri yapmasını zorunluluk haline getirmemektedir.

NLP zihin kontrol teknikleri, NLP uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. NLP araçlarını kabul ederek bu araçlarla çalışan kişiler, NLP ilkelerini baştan doğru olarak kabul etmektedir. Burada ama, etkin iletişimi, gelişim ve değişim sürecine en uygun zemini hazırlamak ve dünyayı bu zemin üzerinde oluşturacak tekniklerle algılamaktır.

NLP’de Etkili Zihin Kontrol Teknikleri” te bir düşünce

 1. Kadriye diyor ki:

  Canim Kardesim,
  öncelikle tüm dünyanin büyük bir belirginsizlik ortamina maruz kaldigi bu günlerde insanlara mutlu ve huzurlu bir yasamin kilavuzlugunu yaptigini gururla izliyorum.
  Bir süre önce 2.500 km öteden yaptigin özel bir NLP calismasi sayesinde yillardir hayatimi olumsuz etkilemis iki insanin bilincaltimdan birer dev olarak cikip, elele tutusmus birer cüce olarak ufukta kayboluncaya kadar gidislerini hala zihnimde keyifle izliyorum.
  En kisa zamanda ucak seferlerinin acilmasini ve Istanbula gelebilmeyi umuyorum.
  Uzmanlastigin diger terapi calismalarindanda faydalanmayi heyecanla bekliyorum.
  Rabbim yolunu sifa nasip ettigi kullarinla birlestirsin. Seni onlarin mutluluklarina vesile etsin. Daima bu yolda Senin gören gözün, isiten kulagin, hisseden yüregin olsun.
  Kadriye Tarman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir