Öfke Kontrolü Hakkında Merak Edilenler

Öfke duygusu bireylerin istemediği olaylar ve durumlar karşısında verdiği tepkilerden biridir. Günlük yaşamın içinde kişiyi kızdıran, sinirini bozan birçok durum yaşanabilir. Trafik sıkışık olduğunda, iş yaşamında yaşanan sorunlarda, evde yaşanan anlaşmazlıklarda, sosyal yaşamda biriyle tartışıldığında, aile içinde baskı ve şiddet gibi durumlara maruz kalındığında öfke kontrolü çoğu kişi tarafından sağlanamaz. Öfke kişiye zarar veren duygulardan biridir. Öfke kontrolü sağlayamayan kişiler bunun olumsuz etkilerini yaşamlarının pek çok alanında görürler.

Öfke Kontrolsüzlüğü Neden Olur?

Öfke kontrolsüzlüğü birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Bu bozukluk genellikle çocukluk yaşlarında başlar. Öfke kontrolü beynin ön bölümüne ait bir işlevdir. Bu bölgedeki bozukluk dışa yansır. Çocukken yaşanan olumsuz olaylar, çocuğa ailesi ve çevre tarafından yanlış davranılması öfke kontrolü bozukluğu nedenleri arasında yer alır.

Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin az salgılandığı bilinen kişilerin de öfke kontrolü sorunu yaşadıkları görülür.

Epilepsi ve benzeri beyin ile ilgili rahatsızlıkların da öfke kontrol bozukluğu nedeni olduğu bilinir.

Okulunda veya aile içinde dışlanan, ailesinden şiddet gören, televizyonda veya bilgisayarda şiddet içerikli yayınlar izleyen, çocukluk veya ergenlik dönemlerinde cinsel istismara maruz kalan çocuklar, yetişkin birer birey olduklarında öfkelerini kontrol etmekte zorlanırlar.

Öfke Kontrolü Bozukluğu Geçer mi?

Öfke kontrolü bozukluğu tedavisi de merak edilir. Bu sorunla karşı karşıya olan kişilerde yaşama adapte olma, diğer kişilerle doğru iletişimde sorun yaşama, sürekli mutsuzluk hali gibi durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle öfke kontrolsüzlüğü bir an önce tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu konuda uzmanlardan yardım almak, onların yönlendirmeleri ile gereken terapi eğitimlerine katılmak öfke kontrolü tedavisi için atılacak en doğru adımlardır. Ancak her şeyden önce kişinin kendi otokontrolünü elinde bulundurması gerekir.

Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltımız Nasıl Çalışır? Konulu yazımız da sizler için yayındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir