Öfke Kontrolünde 3 Dakika Kuralı!

Öfkelenmek de insana özgü duygulardan biridir. Her insan çeşitli nedenlerle öfkelenir. Ancak hepimizin öfkelendiğinde verdiği tepkiler farklıdır. Öfkelendiğimizde bu duyguyu dışa vurmak elbette içimize atmaktan daha sağlıklıdır. Ancak kontrol edebildiğimiz sürece… Öfke kontrolü yaşamın genelinde büyük önem taşır.

Öfke Kontrolü Neden Önemli?

Sevdiklerimize, özellikle de çocuklarımıza öfkelendiğimizde onulmaz durumlarla karşılaşmamak için uygulanan öfke kontrolü için gerekli 3 dakika kuralını bazılarımız belki de duymuştur. Duymayanlar için bugünkü yazımızda bu konuya yer veriyoruz. Çocuklara karşı kontrolsüz öfke sergilendiğinde bu tutum onların karakterleri üzerinde olumsuz etki eder. Öfkemizi kontrol edemediğimiz noktada örnek olamayız, şiddeti desteklemiş oluruz, iletişimi zedeleriz, saygıya zarar veririz. Bu nedenle öfkenin kontrolsüz sonuçlarının normalleştirilmemesi ve engellenmesi için bazı kurallara uyulması gerekir.

Peki, nedir öfke kontrolünde 3 dakika kuralı?

Öfkeyi Kontrol Etmede İlk 3 Dakika Önemli!

Öfke kontrolü sağlamak için öfkelendiğimizde aşağıdaki kurallara uymak karşımızdakini kırmamızı ve sakinleşmek için zaman kazanmamızı sağlar.

  • Kendi kendinize telkinlerde bulunun ve rahatlatıcı cümleler kurun. Bu kuralın öfkeyi dışa vurmadan uygulanması gerekir.
  • Öfkelendiğinizi anladığınızda nefes egzersizleri yapın. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Bunu öfkeniz azalana kadar yapın.
  • Sizi öfkelendiren kişiden ya da ortamdan bir süreliğine de olsa uzaklaşın. Öyle bir şansınız yoksa hiç değilse balkona çıkın veya camdan bakın.
  • Birkaç dakikalığına susun. Düşüncelerinizi toparlayın. Konuya hemen müdahale etmeyin, tepki vermeyin.
  • Öfkelendiğinizde klasik müzik açın ve ona odaklanın.
  • Öfkelenmenize sebep olan şartları, etkileri gözden geçirin. Bertaraf edebildiklerinizi edin.
  • Kendinizi sorgulayın. Öfkelenmenize gerçekten gerek olup olmadığına karar verin. Ama bu analiz sırasında objektif olun.
  • Hayatınızda ve kişilerde anlık değişiklikler beklemeyin. Öfkelenme nedeniniz eğer buysa zamana bırakın.

Çocuğunuza Kendini İyi Hissettirmenin Yolları konusundaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir