Outliers – Bazıları Neden Daha Başarılı Olur?

“Outliers” Türkçe adıyla “Çizginin Dışındakiler” adlı kitap Malcolm Gladwell tarafından kaleme alınmış. Ülkemizde Mediacat Yayıncılık tarafından basılan Outliers bazı insanların neden, hangi sebeplerle daha başarılı olduğu üzerine yazılmış. Okunması gereken başucu kitabı niteliğinde bir kitap olarak kütüphanelerimizde yer alabilir.

Başarı Hırs ve Zekaya Bağlı Değil!

Başarılı insanlarla ilgili anlatılan bazı hikayeler vardır. Genellikle yaşamında, özelinde ve işinde başarılı olan kişilerin diğerlerinden daha hırslı ve zeki oldukları konuşulur. Malcolm Gladwell bu kitabında aslında başarının hırsa ve zekaya bağlı olmadığını söylüyor. Yazara göre bu kişilerin çevresinin daha dikkatli incelenmesi gerekiyor. örneğin başarılı kişilerin ailelerini, doğum tarihlerini ve doğdukları yerlerin mercek altına alınması gerektiğini belirtiyor.

Dünyanın En Zeki İnsanını Neden Hiç Kimse Tanımıyor?

Malcolm Gladwell’e göre başarı aslında tahmine edildiğinden çok daha karmaşık sebeplere dayanıyor. Outliers; Bill Gates ve Beatles’in ortak yönlerinin neler olduğunu Asyalıların matematik alanındaki üstün zekalarının nereden geldiğini, dünya yıldızı sporcuların kimsenin bilmediği ve başarılarına katkı sağlayan avantajlarının neler olduğunu, başarılı avukatların neden hepsinin özgeçmişlerinin anı olduğunu ve dünyanın bilinen en zeki insanının isminin neden hiç kimse tarafından bilinmediğini anlatıyor.

Başarılı Bir Pilotun Nerede Doğduğu Önemli!

Çizginin Dışındakiler kitabının yazarına göre Silikon Vadisi’nde harikalar yaratmak istiyorsanız bunu hangi yılda yapacağınız çok önemli. Aynı şekilde başarılı bir pilot olmak isteyen birinin nerede doğduğunun önemli olduğu gibi…

Kendi Potansiyellerini Keşfediyorlar!

Yazar kitabında beklenmedik şekilde başarılı olan herkesin yaşamının ilginç mantık dizimleri ile dolu olduğunu söylüyor. İnsanlar bu mantığı kolaylaştırmaya çalışırken bir yandan da kendi potansiyellerini keşfederek bu potansiyelden en üst düzeyde nasıl yararlanacaklarını anlıyorlar. Bu sayede de başarıya ulaşıyorlar.

Mutlu Olma Sanatı ile Mutlu Bir Yaşam İlk Adım! sayfamızdaki kitap önerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir