Panik Atakta! Mutlaka Okumalısınız!

Dr. David D. Burns tarafından yazılan “Panik Atakta” adlı kitap okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Miray Şaşıoğlu, Remzi Güneş ve Ayşe Nur Çelik tarafından Türkçe’ye çevrilen Panik Atakta, Psikone Yayınevi tarafından basıldı.

İlaçsız Anksiyete Terapisi

Panik Atakta kitabıyla ilgili yapılan yorumlarda adet ilaçsız anksiyete tedavisi sağladığı söyleniyor. Toplumun genel ruhsal sorunlarından olan endişe, kaygı ve panik gibi hisler aslında neredeyse herkes tarafından tanınıyor. Anksiyete sorunu olan kişilerin hissettiği bazı duygular aşağıdaki gibidir.

Uçak korkusu olan kişiler uçağa bindiklerinden düşeceğinden kendilerince emindirler.

İş yerindeki sunuma günlerce hazırlanırlar, ama sunuma girdiklerinde akıllarındaki her şeyin silinip gideceğine inanırlar.

Kendilerine güvenmezler, utangaçtırlar. Bu özelliklerinin farkındadırlar.

Kimi zaman akıllarını kaçıracak gibi hissederler, sinir krizleri kaçınılmazdır.

Hiçbir şeyi halledemediklerini, her şeyde başarısız olduklarını düşünürler.

Anksiyeteye Karşı Bir Cephanelik

Dr. David D. Burns’in Panik Atakta kitabı anksiyete yaşayan kişilerin tüm bu hislerinin değişebileceğini iddia ediyor. Utangaçlık, kronikleşen endişe, başkalarının karşısında konuşamama, sınavlarda başarısızlık endişesi, fobiler gibi pek çok anksiyete sorunuyla mücadele edilebileceğini söyleyen yazar, bu kitap sayesinde uzun saatler süren terapiler gerek kalmadığını, ilaç kullanmanın da gereksiz hale geleceğini söylüyor. Burns’e göre Panik Atakta’yı okuyanlar anksiyeteye karşı bir cephanelik sahibi olabilirler.

Anksiyete Üzerine 40 Farklı Teknik

Kitapta Dr. Burns okurlara günümüzde kullanılan en yeni 40 anksiyete ile başa çıkma tekniğini öğretiyor. Kişinin tabii ki bu yöntemlerin tamamının uygulamasının imkansız olduğunu bilen Burns, okurlara hangi tekniği kullanarak anksiyeteden kurtulabilecekleri konusunda yönlendirmeler de yapıyor. Kitabın amacı sadece psikolojik sorun yaşayanların kendisini daha iyi hissetmesi ve bir an önce tam olarak iyileşmesi…

Anksiyeteden kurtulmak için ihtiyaç duyulan şeyler ise sağduyu, cesaret ve kitaptaki teknikler olarak belirtiliyor.

Sitemizde yer alan Aileden Gelen Travmalar Üzerine Harika Bir Kitap Tavsiyesi konulu yazımızı okumaktan da keyif alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir