Safran Neye Yarar? Safranın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı yaşam denince şifalı bitkilerden söz etmemek çok da mümkün değildir. Doğanın bize sunduğu mucizeler aslında saymakla bitmez. Tarih boyunca alternatif tıpta kullanılan pek çok bitki bugün yaşamımızda baharat olarak yer alır Baharatlar, yemeklere lezzet katmalarının yanı sıra şifa deposu olmalarıyla da bilinir. Bugünkü yazımızda safranın faydaları konusuna değineceğiz.

Diğer bir sayfamız olan Anason Neye Yarar? Anason Faydaları konusuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Safran Nedir?

İçeriğinin zengin olmasından dolayı adından söz ettiren safran bitkisi adeta bir protein kaynağıdır. Safranın faydaları konusuna geçmeden önce bu bitkiden biraz bahsedelim. Safranın çiçekleri sonbahar mevsiminde açar. Mor ve mavi renkte olan bu bitkinin pahalı baharatlar arasında yer almasının sebebi ülkemizde az yetişiyor olmasıdır. Genellikle Çin, İspanya, Fransa ve Hindistan’da yetişir. Ayrıca 1 kilogram safran elde edebilmek için ortalama 170 bin adet safran çiçeği kullanılır. Yemeklere ilave edilir. Sağlık için de pek çok faydası bulunur. Safranın günlük kişisel tüketiminin 15 gram civarında olması uzmanlar tarafından önerilir. Daha fazla tüketilmesi halinde kusma, ishal, burun kanaması, uyuşmalar görülebilir.

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın faydaları neler olduğunu merak edenler aşağıda maddeler halinde sıraladık. Ancak bu baharatın da, diğer tüm baharatlar gibi aşırı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

  • Sindirim sistemine yarar sağlar. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.
  • Kan basıncını düzenlemede etkilidir.
  • Kanı temizler, toksinlerden arındırır.
  • Kansere karşı koruyucu etkisinden söz edilir.
  • Göz sağlığını destekler. Retinada herhangi bir sebeple oluşan hasarların onarılmasına yardımcı olur.
  • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarından korur.
  • Ağrı kesici özelliğinden dolayı da tercih edilir.
  • Enfeksiyonlara bağlı rahatsızlıklarda safran kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir