Siyah Pirinç Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Çin mutfağı denince ilk sırada yer alan, Türkiye’de de son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan siyah pirinç içeriğindeki magnezyum ve lif oranının yüksek olmasıyla adından söz ettirir. Siyah pirinç faydaları arasında vücuda enerji vermesi ve gün boyu zindelik sağlaması yer alır. Dünya genelinde giderek daha çok kullanılmaya başlanan siyah pirincin faydaları içinde tok tutma özelliği de bilinir. Sağlık alanında merak edilen sorulardan biri olan “Siyah pirinç neye yarar?” sorusunun cevabı yazının devamındadır.

Siyah Pirinç Neye Yarar?

“yasak pirinç” ve “mor pirinç” adlarıyla da bilinen siyah pirincin içeriğinde, beyaz pirince oranla yüzde 30 daha çok antioksidan vardır. Bu da bağışıklık sisteminin olumlu etkilenmesi anlamına gelir. Anavatanı Endonezya olan siyah pirinç faydaları aslında çok da bilinmez. Lif oranının zengin olması siyah pirincin diyet yemeklerde kullanılması demektir. Metabolizmada denge sağlaması, midede oluşan hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara iyi gelmesi gibi sebeplerden dolayı da tercih edilir. Peki, siyah pirincin faydaları nelerdir? İşte detaylı cevabı…

Siyah Pirinç Faydaları Nelerdir?

Siyah pirinç faydaları olarak çok da bilinmeyenler aşağıda bizi takip edenler için sıralanmıştır. Sitemizde yer alan sağlıklı yaşam konusundaki yazılardan biri olan Yanak Sarkması Nedenleri Nelerdir? Başlıklı sayfamız da yol gösterici olabilir.

  • Magnezyum oranının fazla olmasından dolayı kas, kemik ve diş sağlığını destekler.
  • Günlük enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
  • Bağışıklığı artırır. Kanserli hücreler için fayda sağladığı konuşulur.
  • Şeker hastaları tarafından tüketimi uygundur.
  • Tok tutma özelliği sayesinde diyetleri destekler, kilo verimine yardımcı olur.

Siyah Pirinç Nasıl Tüketilir?

Siyah pirinç tüketimi de beyaz pirinç gibi haşlanaraktır. Pilav yaparken 1 su bardağı siyah pirinç için; 1.5 su bardağı sıcak su yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir