Sözlü Şiddet Görüp Görmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Şiddetin her türlüsü kabul edilebilir değildir. Fiziksel şiddet en bilinen türü olsa da psikolojik ve sözlü olarak da şiddetle karşı karşıya olan kişilerin sayısı hayli çoktur. Şiddeti çoğumuz fiziksel olarak algılarız. Ancak psikolojik baskılar, yaptırımlar, istenmeyen şeylere zorlanmak da psikolojik şiddettir. Şiddet türlerinden olan sözlü şiddet ile ilgili yanlış anlaşılma ise her zaman bağırıp çağırarak maruz kalındığının sanılmasıdır.

Sözlü Şiddet Nedir?

Sözlü şiddet sanıldığı gibi sadece yüksek ses tonuna ya da agresif cümlelere maruz kalmak değildir. Karşınızdaki kişinin amacı eğer baskılamak, dediğini yaptırmak, aşağılamak ve korkutmaksa bunun adı sözlü şiddettir. Bu şiddet çeşidi için bazen üstü kapalı cümleler, fark ettirmeden söylenen sözler de kullanılır. Yani karşınızdakinin size şiddet uygulayıp uygulamadığı sadece ses tonuna ya da ağır cümlelerine bağlı değildir. Sözlü şiddet gözle görülür bir hasar bırakmıyor olsa da bireylerin psikolojisini olumsuz etkiler ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Peki, sözlü şiddete maruz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Sözlü Şiddet Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde çoğu kişi özel, sosyal veya çalışma yaşamında sözlü şiddetle karşı karşıya olduğunu anlamaz. Ancak aşağıda sıraladığımız noktalar sözlü şiddet alarmı sayılır.

  • İletişim halinde olduğunuz kişiden korkuyor musunuz?
  • Sizinle konuşan kişi çok nazik olsa da onunla konuşurken yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu mu hissediyorsunuz?
  • O kişiyle telefonda konuşmaktan ve yan yana gelmekten bir şekilde kaçıyor musunuz?
  • Karşınızdaki kişi size hakaret etmiyor, yüksek sesle konuşmuyor; ancak kibar cümlelerine sürekli iğneleyici anlamlar mı yüklüyor?
  • Yaptığınız her harekete o kişinin nasıl bir tepki vereceğinden endişe mi duyuyorsunuz?
  • Ona düşündüklerinizi açık bir şekilde ifade edemiyor, nasıl söyleyeceğinize karar veremiyor musunuz?

Bu belirtiler iletişim halinde olduğunuz kişinin size sözlü şiddet uyguladığının göstergesidir.

Sitemizde yer alan Kaliteli Yaşamak Nedir? Nasıl Kaliteli Yaşanır? Konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir