Sözsüz İletişim Nedir? Doğru İletişim Neden Önemlidir?

İnsanoğlu varlığından bu yana birbiriyle etkileşim kurma ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaç önce kişinin kendi çıkarları, daha sonra da çevresindekilerden haber alabilmesi için gereklidir. Kişilerin çeşitli yollarla birbirinden haber alma ve etkileşime geçme şekline “iletişim” deriz. İletişimin şekilleri her ne kadar günümüzde çeşitlense de temelde üç farklı şekilde iletişim kurarız. Bunlar yazılı iletişim, sözlü iletişim ve sözsüz iletişim olarak sıralanır.

Yazılı İletişimde Duygular Eksik Kalır

Yazılı iletişimde duygu, düşünce ve istekler karşı tarafa bildirilir. İkili ilişkilerde yazılı iletişim kendini ifade etmenin bir çeşidi olsa da karşı tarafa duygular tam olarak iletilemeyeceğinden verilen mesajın yavan kalma ihtimali yüksektir. Bu nedenle yazılı iletişimi duygu belirtmeyecek olduğumuz durumlarda kullanmakta fayda vardır.

Sözlü İletişimde Altın Kural Nedir?

Sözlü iletişim bilindiği üzere konuşmaktır. İster yüz yüze, ister telefonda olsun sözlü iletişimde önemli olan ses tonumuzdur. Ses tonunun doğru ayarlanması verilmek istenen mesajın doğru iletilmesini sağlar. Sözlü iletişimde doğru cümlelerin seçilmesi beklenen etkiye daha kolay ve çabuk ulaşılmasını sağlar. Bu iletişim şeklinin en doğru hali ve altın kuralı net ve anlaşılır olmaktır.

Sözsüz İletişim Nedir?

Sıkça duyduğumuz “beden dili” kavramı hem sözlü iletişimde, hem de sözsüz iletişimde karşımıza çıkar. Sözsüz iletişim bazen sadece bir bakış, mimik, jest olurken, bazen minik bir gülümseme ya da kızgınlık ifadesidir. Sözsüz olarak karşımızdakine iletmek istediklerimizde beden dilimizi doğru kullanırsak amacımıza da ulaşmış oluruz. Söylemek istediğimiz ne olursa olsun sözlerimizi hareketlerimizle de desteklemek, sözsüz iletişimi devreye almak samimiyet ifadesidir. Bu iletişim şeklinde gözler önemlidir. Düşünce ve duygularımızın anlaşılır olması, öz güvenimizin kanıtı, karşımızdakini dinlediğimizin ve önemsediğimizin göstergesi gözlerinin içine bakmaktır…

Diğer yazılarımızdan biri olan Evliliklerde Fedakarlık Gerekli mi? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir