Taksicinin Hikayesi Kulaklara Küpe Oluyor!

Bugün sizlerle paylaşacağımız hikayeden her birimizin çıkartacak bazı dersleri olduğunu düşünüyoruz. Taksiye binen bir müşteri taksici ile arasında geçen muhabbeti anlatıyor bu hikayede…

Müşterinin acelesi vardır. Bu nedenle taksiye binmeyi tercih etmiştir. Yolda ilerlerken muhabbet ederler ve geleceği yere varırlar. Müşteri taksi parasını öder ve paranın üzerini geri almak istemez. Ancak taksici bunu kabul etmez. Araçtan iner, yolun karşısına geçer ve para bozdurur. Cüz-i miktardaki para üstünü müşterisine verir.

Müşterinin neden kabul etmediği ile ilgili sorusu üzerine ise hikayesini anlatmaya başlar. Bu hikaye müşterinin o kadar ilgisini çeker ki; gideceği yere geç kalma pahasına dinler… Çünkü o güne kadar aldığı tüm kişisel gelişim eğitimlerinde öğrenemediklerini öğrenecektir bu hikayeden…

Taksici anlatmaya başlar…

Beş kardeş olduklarını, babasının onları çiftçilik yaparak büyüttüğünü, gündelik inşaat işçisi olarak da çalıştığını anlatır. Maddi durumları iyi olmamasına rağmen mutlu bir aile olduklarından, her akşam yemeğinden sonra sofrada ettikleri sohbetlerden, babasının onlara ettiği nasihatlerden söz eder.

Kendilerinin fakir ama mutlu olduğunu, babası iş bulamazsa eve ekmek getiremediğini ve hep idare etmek zorunda olduklarını, yan komşularının ise durumlarının gayet iyi olduğunu, evin reisinin kazandığı parayı bir yandan içki ve kumarda harcadığını söyler. Zengin komşu adamın kendilerine sık sık harçlık verdiğini de ekler.

Komşu öldüğünde çocuklarına birçok miras bırakır. Ancak kendi babaları sadece bakkala olan veresiye borcunu ve çocukluklarından beri ettiği nasihatleri miras olarak bırakır. Taksici kendisinin ve diğer kardeşlerinin baba nasihatine uyarak yollarına devam ettiklerini, zengin komşu çocuklarınsa babalarının parasını bitirerek fakir hale geldiklerini de anlatır.

Taksici ekler:

“Babamın bize her akşam sofrada öğütlediklerinden biri de haksız olarak kimseden para almamamız gerektiği, işimizde her zaman dürüst olmamız gerektiğiydi… Biz böyle yaptık ve her birimizin işi gücü yerinde, birer taksimiz, birer evimiz var. Ayrıca çok mutluyuz şu an…”

Kırlangıca Geç Kalmak! adlı hikayemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir