Tatilde Bağırsak Sağlığınızı İhmal Etmeyin!

Evden uzaklaşmak çoğu insan için bağırsak düzensizlikleri demektir. Tatile giderken uzun yolculuklar sırasında ve tatil boyunca dikkat edebileceğimiz bazı püf noktaları ile bir yandan keyifli zaman geçirirken, bir yandan da bağırsak sağlığı korumak adına bir şeyler yapabilir, tatilimizin zehir olmasını engelleyebiliriz.

Bağırsak Sağlığı Neden Bozulur?

Bağırsaklarımızda yaşayan iyi ve kötü organizmalar bulunur. Kötü organizmaların, iyilere göre daha fazla olması bazı sorunlara yol açar, bağırsak sağlığı olumsuz etkilenir. Bu artışta düzensiz beslenme, alışkın olduğumuz beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hava değişimi, daha az su tüketmek gibi nedenler etki eder. Bunların başında kabızlık ya da ishal, hazımsızlık, ani kramplar gelir. Peki, bağırsaklarımızın tatil dönemlerinde olumsuz etkilenmemesi için neler yapabiliriz. Uzmanların verdiği bilgiler aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmemizi öneriyor.

Bağırsak Sağlığı Adına Neler Yapabiliriz?

Bağırsak sağlığı korumak adına özellikle tatile gittiğimizde dikkat etmemiz gerekenler şu şekilde sıralanıyor.

  • Seyahat süresince hazır gıdalardan uzak durmalı, evde hazırlayacağımız atıştırmalıkları yol boyunca tüketebiliriz.
  • Yaz ve kış ayı olduğuna bakmaksızın mutlaka bol su tüketmeli, günlük sıvı ihtiyacımızı tatilde de karşılamaya dikkat etmeliyiz.
  • Tek düze değil, çeşitliliğe dikkat ederek beslenmeli, lifli gıdalara tatil öğünlerimizde de dikkat etmeliyiz.
  • Dinlenme zamanları olarak bilinen tatillerde ne kadar çok hareketsiz kalırsak bağırsaklarımız da o oranda az çalışır. Bağırsak sağlığı adına ve genel sağlığımıza destek vermek için fırsat buldukça minik egzersizler yapmalı, spordan vazgeçmemeliyiz.
  • Stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalıyız.

Sitemizde yer alan Sağlıklı Yaşam yazılarından olan Maydanozun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir? başlığındaki sayfamızdan da yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir