Türkiye Obezite Tehlikesiyle Karşı Karşıya!

Dünyada ve Türkiye’de obezitenin her gecen gün giderek artış göstermesi uzmanları uyarılar yapmaya yönlendiriyor. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye obezite hastalığında Avrupa’nın şampiyonu oldu. Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 32’lik bölümünün obezite ile karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. DSÖ kısa adlı Dünya Sağlık Örgütü obeziteye karşı uyarılarına devam ediyor.

Obezite Diyet Yapmadan Önlenebilir mi?

Bu gerçek; obeziteye dair soruların gündemde olmasını sağlıyor. Kişisel olarak uzmanların hastalık olarak kabul ettiği bu rahatsızlıkla başa çıkmak mümkün mü? Kişiler herhangi bir diyet ya da beslenme kısıtlaması uygulamadan obeziteyi önleyebilir mi? bu sorunun cevapları oldukça sevindirici…

Neler Yapılabilir?

Yapılan araştırmalara göre kalori kısıtlamasına gitmeden ve diyet programları uygulamadan, sadece bazı püf noktalarına dikkat ederek obeziteyle savaşmak mümkün… Günlük beslenme alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler, gece beslenmeden vazgeçerek gündüz beslenmeye ağırlık vermek, televizyon ve bilgisayar başında daha az zaman geçirmek ve gün içinde kısa da olsa spora yer vermek kilo alımlarını engelliyor.

Akıllı Telefonlar Kilo Aldırıyor!

Bunların yanında akıllı telefonlar sebebiyle oturma zamanımızı azaltmak da yer alıyor. Araştırmalar günde 1 saatten az süre telefonla zaman geçirenlerin kilosunu daha rahat koruyabildiğini, tam tersi olarak telefonuyla 4 saatten fazla zaman geçirenlerin ise kilo alma sorunuyla karşılaştığını bildiriyor. Buna bir de telefonlarımız elimizdeyken bir yandan abur cubur tükettiğimizi de eklersek durumun ciddiyeti daha da iyi anlaşılabilir.

41 Milyon Çocuk Obez!

Dünya genelindeki fazla kilolu yetişkin kişi sayısının 1 milyon 900 milyon, 5 yaş altındaki 41 milyon çocuğun obez sınıfında olduğu açıklanıyor. Hal böyle olunca; kilo alımı için diyet ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra yaşam alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi de giderek önemli hale geliyor.

Sitemizde yer alan Yenibahar Mucizesinden Haberiniz Var mı? Başlıklı yazımızdan ve diğer pek çok sayfadan da faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir