Tok Tutarken Enerji Veren 6 Muhteşem Besin!

Özellikle kış aylarında havaların soğuk olmasından dolayı enerjimiz de düşer. Düzenli ve sağlıklı beslenmezsek sürekli bir yorgunluk hali içinde olur, kendimizi halsiz ve bitkin hissederiz. Bu aylarda bir yandan enerjimizi yüksek tutan, diğer yandan tok hissetmemizi sağlayan bazı besinler vardır. Canı tatlı isteyenlerin de bu isteklerini karşılayan bu besinleri sizler için sıraladık. İşte tok tutan besinler

Nar

Kış meyvelerinden olan nar hem enerjik olmamızı, hem de tok kalmamızı sağlar. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özelliğine sahiptir. Kış aylarında haftada mutlaka 1 defa nar tüketmek gerekir.

Somon Balığı

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan somon balığı aynı zamanda tok da tutar. Son yıllarda bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda güçlü antioksidan olan aksaksantinden de somonda bol miktarda bulunuyor.

Badem – Fındık – Ceviz

Kuruyemişler arasında enerji seviyemizi yükseltmeleri ile bilinen badem, fındık ve ceviz kalp sağlığına, beyin sağlığına iyi gelir. Tok tutan besinler arasında olan bu kuruyemişlerden çok olmamak kaydıyla her gün 5 – 10 tane tüketmek gerekir.

Kırmızı Et

Demir içeriği oldukça yüksek olan kırmızı et vücudun demir eksikliğini karşılayarak bu nedenle yaşadığımız halsizlik ve yorgunluğu giderir. Haftada birkaç kez kırmızı et tüketmek sağlık açısından gereklidir. Aynı zamanda enerji de verir.

Lahana

Lif deposu sebzeler arasında olan lahana bir kış sebzesidir. Diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden olan lahananın ödemin atılmasına yardımcı olduğu bilinir. Kan dolaşımını hızlandırarak enerji verme özelliği de vardır. Kış günlerinde haftada 1 defa lahana tüketmek gereklidir.

Yulaf

Yulaf da diyet listelerinde sıkça yer alan besinlerdendir. Tok tutma özelliği ile öne çıkar. Diğer tahıllara göre kana daha yavaş karışır. Böylece kan şekeri hızla yükselip, alçalmaz ve enerji depolanabilir.

Uzmanlar Uyarıyor! Cep Telefonları Mikrop Saçıyor! Konusundaki yazımızı da sizler için yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir