Usta Ressamdan Öğrencisine Hayat Dersi!

Ustalığıyla bilinen bir ressamın öğrencisi aldığı eğitimi tamamlamış. Ressam öğrencisini uğurlamadan önce şöyle demiş:

“En son yaptığın resmi şehirdeki en kalabalık meydana götürüp koy! Resmin yanına bir tane de kırmızı kalem bırak ki, insanlar senin yaptığın resmin beğenmedikleri bölümlerinin üzerine çarpı işareti koyabilsinler. Çarpı işareti koyabileceklerini belirten bir de yazı iliştir resmin kenarına”

Öğrenci, ustasının dediğini yapmış. Aradan birkaç gün geçince resmine bakmaya gitmiş. Gördükleri karşısında hayrete düşmüş. Öğrencinin bıraktığı resmin her tarafı kırmızı çarpılarla doluymuş. Büyük bir üzüntüyle ustasının yanında almış soluğu ve durumu anlatmış.

Usta ressam, öğrencisine resmi yeniden yapmasını, yine şehrin meydanına koymasını ancak bu sefer tek bir kalem yerine bir palet ve boyalar koymasını istemiş. Resmin yanına bırakacağı nota da insanların resmin beğenmedikleri yerlerini kendilerine göre düzeltebileceklerini yazmasını da belirtmiş.

Öğrenci ustasının dediğini yine yapmış. Birkaç gün sonra resmin yanına gittiğinde resmine hiç kimsenin dokunmadığını görmüş. Sevinerek ustasının yanına dönmüş ve yine durumu anlatmış.

Usta ressamın öğrencisine yorumu ise büyük bir hayat dersi niteliğindeymiş…

“İlk seferde insanlara fırsat verdin ve bu fırsat karşısında acımazsızca eleştirilerle karşılaşabileceğini gördün. İkincisinde insanlardan istediğin ise yapıcı ve olumlu olmalarıydı. Gördün ki, bir kişi bile bilmediği bir konu üzerinde düzeltme yapamadı.”

Usta ressamın öğrencisinin yaşayarak görmesini sağladığı bu hayat dersinden neler çıkartılabileceğine bir göz atalım…

Verdiğin emeğin karşılığını o işten anlamayan ve ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın! Bu sende gereksiz bir öz güven kaybına yol açar.

Emek verdiğin hiçbir şeyi değerini bilmeyecek olan kişilere sunma!

Herhangi bir konu hakkında, o konu hakkında bilgisi olmayan kişilerle kesinlikle tartışma!

Hayata biraz daha özenli ve dikkatli bakmak kişinin her zaman en büyük mutluluk kaynaklarından biridir.

Kıssadan hisse niteliğindeki hikayelerimizi diğer sayfalarımızdan da okumaya devam edebilirsiniz. Ustanın Öğrencisine Dersi başlıklı yazımız okunmaya değer hikayeler arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir