Uzmanlar Uyarıyor! Cep Telefonları Mikrop Saçıyor!

Son zamanlarda belki eskiden olmadığımız kadar titiz ve hijyene önem verir olduk. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde sürekli temizlik yapılıyor, kişisel hijyene önem veriliyor, kişiler arasında sosyal mesafe korunmaya çalışıyor. Olağanüstü günler yaşadığımız son aylarda artık her şeyde virüs arar olduk. Kişilerin psikolojilerinin de bozulma yönünde ilerlediği bu dönemde uzmanların uyarıları virüsün hapşırma, öksürme ve virüslü yüzeylere temas yoluyla bulaştığı şeklinde…

Sokakta Sosyal Mesafeye Dikkat!

Hal böyle olunca hepimiz her zamankinden çok daha fazla temizliğe önem vermeye başladık. Evde, işte, markette ve sokakta insanlardan en az 1 – 2 metre kadar uzakta bulunmak, marketten eve geldiğimizde aldıklarımızı ve üstümüzü başımızı dezenfekte etmek gibi yeni alışkanlıklarımız oldu. Ancak gün içinde en çok temas halinde olduklarımızdan olan cep telefonlarımızı da unutmamak gerekiyor.

Telefonlar Virüsleri Evlerimize Getirebilir!

Neredeyse sadece uyurken ayrıldığımız cep telefonları uzmanlara göre bakteriler ve virüsler için birer barınak… Telefonlarımızla bu zararlı organizmaları evlerimize kadar getirmemiz de mümkün üstelik. Peki, neler yaparsak bunu engelleriz? Cep telefonlarımızı virüslerden nasıl koruruz? Enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktorlar bu soruya iki şekilde cevap veriyorlar.

Sokaktan Gelince Mutlaka Dezenfekte Edin!

Cep telefonlarımızı sokaktan eve geldikten sonra eğer suya dayanıklı modellerden biriyse ıslak mendil, alkol bazlı dezenfektan gibi malzemelerle dezenfekte edebiliriz. Aslında bu hiç de ihmale gelmeyecek bir işlem… Çünkü telefonlarımızı elliyoruz ve yüzümüze de değdiriyoruz. Virüslerin temas yoluyla da bulaştığı düşünülürse bunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Cep Telefonlarınızı Streçleyin!

Önerilen bir diğer yöntem ise sokağa çıkarken cep telefonlarını streç ile kaplamak ve eve gelince açarak streci çöpe atmak… Hatta isteyenlerin eve geldikten sonra da temiz streç filme sararak kullanabileceği de söylenenler arasında yer alıyor.

Sağlıklı yaşam önerilerimizden olan Akciğerleri Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir