Yaşam Koçu Neden Önemlidir?

Yaşam Koçu Neden Önemlidir?

Yaşam koçu; insanlara cesaret vererek, hayatlarında bazı değişimlere yer vermeleri için olaylarda farklı bakış açıları yakalamalarına yardım eden kişidir. Başkalarının yaşamlarında kötü giden ya da olması istenilen şeylere ulaşılması ve istenilen hedefe erişilmesi için destek olan kişidir.

Dünya üzerinde hedeflerinde başarılı olan birçok kişinin ortak noktası yanlarında hep bir yaşam koçu bulundurmalarıdır. Yaşam koçları kişisel deneyimlerini başkalarına yardımcı olmak için kullanır.

Bir Yaşam Koçundan Neler Beklenmelidir?

Bir yaşam koçu birbirinden farklı alanlarda kişilere destek olabilir. Kişileri belki hiç akıllarında olmayan hedeflere yönlendirerek, başarıya ulaşmalarını sağlayabilir. Kişilerin içinde bir yara haline gelmiş sınırlayıcı inançlarını keşfetmelerinde rol oynayabilir.

Yaşam koçu insanların kişisel ve mesleki alanda kendilerini geliştirmelerinde de yardımcı olan kişilerdir. Yaşam koçu danışmanlığı alan kişiler, başkalarıyla olan ilişkilerini güçlendirirken, işlerini daha ileri seviyelere taşıma olanağı bulurlar.

Yaşam koçları, insanların hesap verilebilirlik kıstasını ön plana çıkarırken, başarıya ulaşmaları ve hayatlarını doğru yönde değiştirmelerinde gerekli olan materyalleri sunar.

Yaşam Koçu Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam koçları, spor antrenörlerine benzer. Farklı spor dallarında antrenörler olduğu gibi, yaşam koçu da farklı konularda destek sunmaktadır. Yaşam koçu çeşitleri;

 • Kariyer yaşam koçu
 • Kişisel yaşam koşu
 • Manevi yaşam koçu
 • İş hayatı koçu
 • Spor koçluğu

Bir İşyerinde İş Hayatı Koçu Gerekli midir?

Bir şirkette iş hayatı koçu, çalışanların şirkette kalma olasılıklarını yükseltebilir. Çünkü çoğu zaman çalışanlar, iş yerinden ayrılma kararı alabilirler. Bu ise firmaya yeni bir eleman maliyeti demektir.

Bu yüzden iyi çalışanların iş yerinde kalmalarını sağlamak ve daha profesyonel çalışanlar olarak işe devam etmelerini sağlamak  iş hayatı koçu ile mümkün olabilir. Bir iş hayatı koçu; ekip üyelerinin benzersiz yeteneklerini görür. Zayıf ve güçlü yönlerini anlar. Çalışanların güçlü yönlerini geliştirmeleri için fırsatlar yaratır.

Takım Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Takım koçluğu, ortak hedef ve sonuçları paylaşan kişilerin oluşturduğu bir grup insanla çalışmanın sonucu olur. Birebir koçluğun yanında, takım için koçluk yaparken;

 • Takım performansının iyileştirilmesi gerekir.
 • Takım geliştirme aşamaları daha hızlı oluşmaya başlar.
 • Değişim süresi boyunca birey ve ekipleri destekleyecek değişim daha hızlı oluşmaya başlar.

Yaşam koçu; sadece hayata tutunamamış, başaramamış, her zaman kötüye odaklanan kişiler için geçerli değildir. Yaşam koçluğu imkanlarından kendini geliştirmek isteyen herkes yararlanabilir.

Bu kişiler arasında; öğretmenler, öğrenciler, yöneticiler, sporcular, doktorlar kısacası herkes vardır. Önemli olan bu yola girmek için karar vermek ve alacağınız destek konusunda güvenilir yaşam koçlarından destek almaktır.

 1. Adil diyor ki:

  Bir süre danışan olarak başarılı sonuçlar aldım, samimiyeti bilgisi sayesinde kendimi rahat hissetmeye başladım gelecekteki hedeflerime kolay adımlarla ilerlememe yardımcı oldu, İnsanların sizin gibi birine ihtiyacı var. Teşekkürler

 2. Buse diyor ki:

  Ben 2 sene önce üniversite hakkında çok kararsız kalmıştım. Seanstan sonra aslında Potansiyelim orataya çıkardı ve hiç aklımda olmayan bir bölümü seçtim ve şu an 2 yıldır çok güzel bi üniversitede çok sevdiğim bir bölümü okuyorum. Herkesin gitmesi gereken samimi tam da abla gibi birisi.

 3. İrem diyor ki:

  Ayşegül Hanıma 3 ay önce deprem korkusu ve anksiyete krizlerim yüzünden gitmiştim. Bana yaptığı reiki ve sohbetimiz sayesinde atlattım. Şu an çok iyiyim. Herkesin gitmesini tavsiye ederim.

 4. Süreyya diyor ki:

  Sevgili Yaşam Koçuma,
  Herşeyden önce teşekkür ederim. Hayatla olan bağımı kuvvetlendirdiği, bakış açımı değiştirdiği ve kendime değer vermemi sağladığı için.
  Bazen doğru yolu görmek için tecrübe ce bilgi sahibi birinin yardımı lazım. Bu yardım için doğru tercihi buldum. 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir