Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

Türkiye’de de bir süredir sık tüketilen içecekler arasında olan yeşil çay Çin ve Japonya’da sağlığa yararlı içecekler grubunun en çok tüketilen içeceğidir. “Camellia Sinensis” isimli bitkiden elde edilen yeşil çay Hindistan, Arjantin, Çin, Pakistan ve Sri Lanka’dda üretilmesinin yanı sıra ülkemizde de üretimi yapılır. Bu çayın en önemli özelliği oksidasyon işlemi uygulanmamasıdır. Bu sayede içeriğinde bulunan maddeler özelliklerini kaybetmezler.

Yüksek Oranda Antioksidan Etkisi Var!

Siyah çaya oranla antioksidan özelliği 6 kat daha yüksektir. Günümüzde araştırmalar net olarak sonuçlanmamakla birlikte yeşil çayın kanserden koruduğundan da söz edilir. Hal böyle olunca yeşil çayın faydaları var mıdır ve yeşil çay ne zaman içmeliyim soruları da sıkça sorulur. Yemeklerden önce mi, yoksa sonra mı yeşil çay içilmesi gerektiği de merak edilir. İşte cevapları…

Yeşil Çayı Ne Zaman İçmelisiniz?

Yeşil çayı içmek için aç ya da tok olmanız fark etmez. Ancak uzmanlar yemek yedikten 2 saat sonra içmenin yeşil çayın faydaları konusunda daha etkili olduğunu söylüyorlar. Bunun anlamı midenizin tam olarak boş veya dolu olmaması gerektiğidir. Aynı uzmanlar yeşil çayın tek içilmesi gerektiğini, yanında bir şey yenmemesi gerektiğini de belirtiyorlar. Böylece yeşil çayın etkileri kendini daha fazla gösteriyor.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Var mıdır?

Yeşil çayın yan etkisi var mı? – Yeşil çay zararlı mı? Diye merak edenlerin sayısı da oldukça fazla… Yeşil çayın aslında bilinen pek de bir yan etkisi yoktur. Fakat midesinde sorun olan kişilerin çok fazla tüketmesi halinde tahrişlere neden olabileceği söylenir. Bunu önlemek için bir miktar süt karıştırılarak içilebilir.

Her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmamak kuralı yeşil çay için de geçerlidir. Çok tüketilen yeşil çay içeriğinde kafein olduğundan baş ağrısı yapabilir. Fazla tüketimle gelen sorunlar olarak iştahsızlık, ishal ve uykusuzluk sıralanır.

Bir diğer yazımız olan Yeşil Çayın Faydaları Saymakla Bitmiyor konulu yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir