Yeşil Çayın Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Faydaları özellikle son yıllarda çok konuşulan yeşil çay zayıflamaya yardımcı içecekler arasında adını geçirir. Özellikleri ile öne çıkan yeşil çay pek çok araştırmaya da konu olmuştur. İçeriğinde çok sayıda antioksidan ve sağlığa yararlı olan mikro bileşenleri barındırması yeşil çayın faydaları konusunun çok konuşulmasını sağlar. Lezzetli çaylar arasında yer alan yeşil çay aslında bundan çok daha fazlasını sağlıyor.

Yeşil Çay Neye Yarar?

Yeşil çayın yararları arasında zayıflamaya destek vermesi, bazı hastalıklara karşı koruma sağlaması, kişiyi zinde tutması yer alır. Ancak bu etkiler düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerde görülür. Burada belirtilmesi gereken tüketimde aşırıya kaçılmaması gerektiğidir. Uzmanlar günlük yeşil yeşil çay tüketiminin 1 – 2 fincanla sınırlı kalması gerektiğini belirtiyorlar. Aksi halde iştahsızlık, uykusuzluk, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. İşte yan etkileri henüz bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamış olan yeşil çayın faydaları

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan bioaktif bileşenler pek çok hastalığa karşı vücudun korunmasını sağlıyor. Hücre hasarları önleniyor.
  • İçeriğindeki antioksidanlar vücuttan serbest radikallerin uzaklaşmasını sağlıyor.
  • Az miktarda da olsa içeriğinde kafein bulunan yeşil çay zinde kalmayı, bilişsel fonksiyonların düzenli çalışmasını, ruh halinin iyileşmesini, hafızanın güçlenmesini ve daha hızlı reaksiyon vermeyi sağlıyor.
  • Vücudun yağ yakma süresini kısaltarak formda kalmaya da yarayan yeşil çayın faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması da yer alıyor.
  • Kronik hastalıklara karşı koruma sağladığı uzmanlar tarafından belirtilen yeşil çay şeker hastaları tarafından tüketildiğinde kandaki şeker oranını dengeliyor, kolesterolü normal seviyelerde tutuyor.

Yeşil Çayı Nasıl Tüketmelidir?

Olumlu etkileri ve yeşil çayın faydaları çok konuşulurken yetişkinlerin günde 1 – 2 fincan yeşil çay tüketmesi öneriliyor. Ancak dikkat edilecekler arasında satın alınan yeşil çayın taze olması, açıkta satılan ve uzun zamandır bekleyen ürünlerden uzak durulması, düşük kalitede olanlardan alınmaması ve doğru demlenme süresi öne çıkıyor. Yeşil çayın sıcak suda demlenme süresi 5 – 10 dakika kadardır.

Melisa Çayı ile Sakinleşmek İster misiniz? Konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir